Prognoza burzowa na dzień 5.07.2023 i noc z 5/6.07.2023
Aurę w środę moderować będzie dynamiczny niż, który w ciągu dnia przemieści się znad Morza Północnego ku Danii, a w godzinach nocnych ku południowej Szwecji. Związany z nim będzie znaczny gradient poziomy ciśnień, oraz silna adwekcja rozgrzanej masy powietrza, zasobnego w wilgoć. Za ciepłym sektorem zacznie natomiast napływać chłodne powietrze polarnomorskie, tworzące potencjalnie niebezpieczny front chłodny i poprzedzające go linie zbieżności. Podwyższone parametry konwekcji wskazują na możliwość wystąpienia początkowo wyizolowanych burz, w tym superkomórek, łączących się stopniowo w większe klastry. Nie wykluczone jest powstanie rozległego układu wielokomórkowego. Z burzami związany będzie cały przekrój niebezpiecznych zjawisk – od nawalnych i długotrwałych opadów deszczu, przez silny wiatr i grad, po możliwe gwałtowne prądy zstępujące. Szanse na pojawienie się trąby powietrznej będą relatywnie niskie, jednak spodziewamy się kilku przypadków lejów kondensacyjnych. Pierwszych burz spodziewamy się przed południem. Grzmieć może nawet w drugiej połowie nocy, choć szczyt aktywności burzowej powinien przypaść na godziny późno popołudniowe i wieczorne, oraz miejscami na pierwszą połowę nocy.
Uwaga: Prognoza została zaktualizowana w godzinach porannych.
DZ– Duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony): Po analizie kolejnych odsłon modeli pogodowych postanowiliśmy podnieść poziom zagrożenia do stopnia DZ. W obszarze spodziewane są silne burze, z których przynajmniej część będzie znacznie silniejsza aniżeli w obszarze SRD. Głównym zagrożeniem pozostają intensywne opady deszczu mogące powodować szkody, opady dużego gradu czy bardzo silny, miejscami niszczący wiatr. W rejonie mogą pojawić się także superkomórki, również wbudowane w większy układ burzowy. Nie wykluczone także wystąpienie zjawiska powodzi błyskawicznej.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Wyznaczony obszar cechuje największe prawdopodobieństwo wyładowań. Początkowo najpewniej wyizolowane, nasuwające się z zachodu burze, będą łączyć się w większe struktury. Nie wykluczone, że w dalszych godzinach uformuje się większy układ burzowy, potencjalnie w formie liniowej. Przewidywane formacje wielokomórkowe mogą posiadać wbudowane superkomórki, niosące zintensyfikowane zjawiska. Silne burze z rotującym prądem wstępującym (mezocyklonem) mogą także pojawiać się jako pojedyncze komórki, mające jednak na ogół tendencję do łączenia się w klastry. Burzom towarzyszyć będą nawalne, a w przypadku układów także długotrwałe opady deszczu, grad o znacznej średnicy i silny wiatr. W przypadku superkomórek, porywy będą spotęgowane przez związane z nimi silne prądy zstępujące. Nie wykluczamy także pojawienia się lejów kondensacyjnych, czy trąby powietrznej, choć jej prawdopodobieństwo będzie relatywnie niskie.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Rejon NWL będzie mniej aktywny burzowo. Komórki będą tu na ogół zanikać. Nadal jednak mogą nieść zagrożenie w postaci silnych porywów wiatru, czy intensywnego deszczu. Część z nich powinna nadal nieść opady gradu, czy generować znaczną liczbę wyładowań. Komórki powinny w większości przechodzić nad regionem w postaci klastrów, nie wykluczone także, że w części obszaru, nadal mogą być powiązane jako układ mezoskalowy. Siła burz będzie jednak znacznie ograniczona i w większości będą one słabnąć.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W wyznaczonym sektorze kraju, burze pojawią się najpewniej dopiero wieczorem bądź w nocy i będą na ogół słabe. Wyładowania padać będą głównie z klastrów, połączonych wspólną strefą opadów. Poza silnym deszczem i wyładowaniami, burze nie powinny stanowić większego zagrożenia.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.