Prognoza burzowa na dzień 4.08.2021
Czas obowiązywania: od 04.08.2021 08:00 CEST do 05.08.2021 08:00 CEST
W środę, aurę w kraju kształtował będzie nowo powstający układ niskiego ciśnienia z centrum ulokowanym nad centralną częścią Niemiec. Niż ten zacznie wypychać panujący do tej pory układ wysokiego ciśnienia znad południowo-wschodniej Europy. W ciągu jutrzejszej doby spodziewamy się jednak sytuacji burzowej podobnej do tej, do której przyzwyczailiśmy się ostatnimi dniami. Warunki do rozwoju konwekcji będą słabe, jednak minimalna energia dostępna dla konwekcji w połączeniu z wilgotną i dość chwiejną masą powietrza polarnomorskiego, przyczyni się do powstawania wielu słabo zorganizowanych komórek opadowych oraz burz. Jedynie częściowo na Mazowszu, Podlasiu oraz Lubelszczyźnie zjawiska mogą wykazać się nieco większą organizacją i żywotnością.
NWL- niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): W zaznaczonym obszarze, w większości spodziewamy się rozwoju rozproszonej konwekcji, z lokalnymi warunkami umożliwiającymi łączenie się komórek w nieco bardziej zorganizowane klastry. Zjawiska będą nieść ze sobą przede wszystkim silne opady deszczu, które w połączeniu z wędrującą z południa strefą opadową, mogą przyczyniać się do akumulacji wody nad tym obszarem, co w efekcie może prowadzić do punktowych zalań i podtopień. Istnieje mała, ale jednak możliwość powstania choć jednej superkomórki burzowej, w czasie której możliwe będą opady małego gradu i silniejsze porywy wiatru.
MRG– marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Tutaj spodziewamy się wysypu wielu komórek opadowych pochodzenia konwekcyjnego, które także mogą generować pojedyncze wyładowania. Niemniej, ich cykl życia nie będzie długi, a głównym zagrożeniem będzie krótkotrwały, lecz silny opad.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.