Prognoza burzowa na dzień 31.07.2021 i noc z 31/1.08.2021
Czas obowiązywania: od 31.07.2021 08:00 CEST do 1.08.2021 08:00 CEST
W sobotę czeka nas powrót gwałtownych burz na terenie Polski. Pogodę kształtować będzie niż wraz z wędrującym przez kraj frontem atmosferycznym i przedfrontową strefą zbieżności wiatru, która będzie wzmacniała potencjał do generowania gwałtownych zjawisk burzowych. Największe prawdopodobieństwo występowania groźnych zjawisk wystąpi na południowym – wschodzie Polski. Spodziewać należy się rozwoju dobrze uwodnionych i aktywnych elektrycznie burz. Te z kolei będą organizować się w większe struktury czy układy burzowe – być może także do postaci mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS). Pojawią się także superkomórki burzowe niosące nawalne opady deszczu, bardzo silny wiatr i opad gradu, także powyżej 3 cm średnicy. Wiatr pochodzenia konwekcyjnego (burzowego) może osiągać 100 km/h. Niestety ponownie możliwe będą szkody – zarówno wiatrowe, jak i wynikające z silnych opadów deszczu. Pierwszych burz spodziewamy się już w godzinach przedpołudniowych, ostatnie zanikną prawdopodobnie wieczorem lub w pierwszej części nocy.
SRD– średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): W tym obszarze spodziewamy się rozwoju burz superkomórkowych i zjawisk im towarzyszących, a także większych struktur czy układów burzowych. Możliwe będzie pojawienie się zjawisk microburst / downburst, a generowane przez komórki konwekcyjne opady będą obfite. Zagrożenie stanowić będą też silne porywy wiatru. Burze mogą powodować szkody – zarówno wiatrowe, jak i powstałe w wyniku opadów gradu o średnicy powyżej 3 cm czy intensywnych / nawalnych opadów deszczu – zalania i podtopienia.
NWL– niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Prognozowane burze powinny być nieco słabsze niż w obszarze SRD, jednak i tu możliwych jest kilka przypadków gwałtownych komórek konwekcyjnych. Jak wynika z analizy poszczególnych modeli pogodowych, możliwe będą punktowo intensywne opady, jednak ryzyko powstawania zalań i podtopień będzie ograniczone. Nie można wykluczyć ryzyka pojawienia się superkomórki burzowej i towarzyszących jej zjawisk.
MRG– marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): W obszarze istnieje możliwość rozwoju rozproszonej konwekcji i nieco słabszych burz. Zagrożenie stanowić będą lokalnie intensywne opady deszczu. Burze te nie powinny nieść jednak szczególnie groźnych zjawisk burzowych.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.