Prognoza burzowa na dzień 28.07.2021 i noc z 28/29.07.2021
Czas obowiązywania: od 28.07.2021 08:00 CEST do 29.07.2021 08:00 CEST
Po kilku dniach bez burz lub zmniejszonej ich aktywności środa znów zapowiada się dynamicznie i ponownie pojawią się miejscami gwałtowne komórki burzowe. Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej oraz związanej z nią linii zbieżności wiatru. Połączenie tych warunków synoptycznych ze sprzyjającymi rozwojowi burz parametrami konwekcyjnymi spowoduje rozwój wielu komórek już w okolicach południa. Najwyższa ich aktywność przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne – jednak i nocą wiele z nich może pozostać aktywnych.
SRD – średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): W tym obszarze zagrożenie ze strony burz będzie największe. Wystąpić mogą opady gradu o średnicy przekraczającej 2 cm, nawalny punktowy opad deszczu, a także porywisty wiatr związany zarówno ze zjawiskami typu downburst, jak i na czele układów burzowych, których powstanie jest wysoce prawdopodobne. W porywach osiągać może prędkość 75 – 80 km/h (w górach nawet powyżej 100 km/h). Prawie pewne jest powstanie kilku superkomórek burzowych – mogą one wytworzyć chmurę stropową.
NWL – niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Zjawiska burzowe na tym terenie powinny być nieco mniej groźne. Największym zagrożeniem ze strony przechodzących tutaj burz będzie nawalny opad deszczu. Niewykluczone jest jednak powstanie jednej bądź kilku gwałtowniejszych burz – w tym o cechach superkomórek. Nie powinny one jednak łączyć się w większe układy.
MRG – marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Na tym obszarze rozwój konwekcji powinien zakończyć się jedynie na opadach deszczu. Jeżeli pojawią się wyładowania, to komórki te charakteryzować się będą słabą siłą.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.