Prognoza burzowa na dzień 18.06.2020
Czas obowiązywania: od 18.06.2020 08:00 CEST do 19.06.2020 04:00 CEST
Jutro nad Polską w dalszym ciągu zalegać będzie ciepła i wilgotna masa powietrza, a swoją obecność zaznaczy płytki niż. W wyniku nagromadzenia sporej ilości energii potencjalnej przy obecności znikomych warunków warunków kinematycznych dojdzie do rozwoju licznej konwekcji. Burze nie będą się dobrze organizować, jednak biorąc pod uwagę lokalne strefy zbieżności wiatru i wspomaganie dzięki wcześniej wspomnianemu ośrodkowi niżowemu, mogą powstawać większe klastry burzowe lub nawet niewielkie formacje liniowe. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, miejscami także gradu i silne porywy wiatru. Warto zaznaczyć, że konwekcja będzie liczna, przez co w wyniku przejścia kilku burz przez jeden obszar może dojść do lokalnych zalań lub większej akumulacji gradu. Nagromadzenie wilgoci w dolnych warstwach troposfery, przy pojawieniu się stref zbieżności wiatru będzie sprzyjać powstawaniu trąb lądowych niezwiązanych z mezocyklonem. Rozwój komórek burzowych rozpocząć się może już przed południem na zachodzie oraz na południu kraju.
SRD– średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): W obszarze SRD spodziewamy się najlepszych warunków do rozwoju burz. W tym rejonie burze mogą łączyć się w klastry wielokomórkowe lub formacje liniowe. Głównym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu, silny wiatr pochodzenia konwekcyjnego, który może przekraczać 80 km/h oraz opady większego gradu. W południowym obszarze pierwsze komórki pojawić się mogą już w okolicach południa. W obszarze północnym w drugiej części dnia, zaś ich zaniku spodziewać się można w późnych godzinach nocnych. Nie można wykluczyć pojawienia się leja kondensacyjnego lub słabej trąby powietrznej.
NWL– niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żólty): Prognozowane burze będą nieco słabsze. Tu także spodziewamy się dobrze uwodnionych burz, niosących także grad i sporą aktywność elektryczną. Burze te będą jednak bardzo lokalne – mogą nie pojawić się w każdym z otoczonych prognozą obszarów. Ze względu na możliwość przechodzenia w jednym miejscu kilku burz krótko po sobie, możliwe są lokalne zalania i podtopienia.
MRG– marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Najniższa szansa na rozwój burz, chociaż nie można ich całkowicie wykluczyć. O ile powstaną, będą rozproszone i słabe. Spodziewać się należy licznych komórek opadowych – z nich także lokalnie deszcz może być ulewny.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.