Prognoza burzowa na dzień 17.07.2021 i noc z 17/18.07.2021
Czas obowiązywania: od 17.07.2021 08:00 CEST do 18.07.2021 08:00 CEST
W sobotę nadal będziemy w zasięgu płytkiego pola obniżonego ciśnienia, w obszarze którego znajdować się będą słabe linie zbieżności wiatru. Dodatkowo nad północno-wschodnią częścią kraju przejść ma w godzinach popołudniowych mało aktywny front chłodny. Główny obszar burzowej aury opuści jednak nasz kraj – obejmie podczas weekendu głównie zachodnie Bałkany i Włochy. Cyrkulacja nad Polską zmieni się na północną, przez co temperatury nieco spadną, a i same burze będą już słabsze. Nadal jednak miejscami mogą być dość groźne, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wczesnowieczornych.
Najsilniejszych komórek spodziewamy się w północno-wschodniej części kraju, oraz w pasie od Ziemi Radomskiej po Podhale i Żywiecczyznę. W większości kraju będziemy mieli jednak do czynienia z wyizolowanymi burzami, ewentualnie średniej wielkości klastrami. Z tego też powodu wiele miejscowości zostanie przez burze ominięte. W razie wystąpienia burz, możliwe będą silne porywy wiatru i intensywny deszcz. Szczególną uwagę powinny zachować osoby planujące wycieczki i aktywny wypoczynek, zwłaszcza w górach i nad wodą. Ponownie strefa najsilniejszych burz może wystąpić na terenie Wielkich Jezior Mazurskich, oraz Tatr, Pienin, Beskidu i Gór Świętokrzyskich.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Stopień SRD został wydany z powodu możliwości pojawienia się wyizolowanych, miejscami silnych burz, w tym superkomórek, niosących intensywne opady deszczu i silny wiatr. W mniejszym stopniu zagrożenie stanowić będą opady znacznej średnicy gradu. Istnieje także niewielkie prawdopodobieństwo powstania trąby powietrznej. Dodatkowo w południowym obszarze SRD (Małopolska, Górny Śląsk, Kielecczyzna) możliwe będą podtopienia, związane z długotrwałymi opadami i rozległymi klastrami burzowymi. Tam też konwekcja powinna ruszyć najwcześniej, a pierwsze burze powinny pojawić się jeszcze rano. W Polsce północno-wschodniej z kolei burze najpewniej będą rozproszone, przez to w wielu rejonach może nawet nie spaść deszcz.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Obszar obejmujący znaczną część kraju został wyznaczony z powodu możliwości rozwoju licznych, rozproszonych burz, w tym superkomórek, jednak potencjał do ich rozbudowy, czy łączenia się w klastry będzie ograniczony. Burze w większości przypadków będą pojawiać się sporadycznie i na krótko, najpewniej ich czas życia nie przekroczy dwóch godzin. Pojedyncze komórki mogą jednak trwać dłużej i powodować miejscami znaczne szkody, głównie wiatrowe i opadowe.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Rejon MRG został wyznaczony jako graniczny pomiędzy strefą potencjalnego rozwoju burz, a obszarem kraju wolnym od wyładowań i opadów. Spodziewamy się tu lokalnego rozwoju chmur konwekcyjnych z przelotnymi opadami deszczu. Możliwe również że miejscami zagrzmi, jednak burze powinny być na ogół słabe lub umiarkowane. Nie wykluczamy jednak jednej lub dwóch silnych burz w tym regionie.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.