Prognoza burzowa na dzień 16.08.2021 i noc z 16/17.08.2021
Czas obowiązywania: od 16.08.2021 10:40 CEST do 17.08.2021 08:00 CEST
Ze względu na potencjalnie groźną sytuację pogodową, którą sugerują kolejne modele w swoich najnowszych odsłonach, zdecydowaliśmy się podnieść stopień ostrzeżenia do DZ- dużego zagrożenia burzowego. Opisy pozostałych obszarów pozostają bez zmian.
W poniedziałek Polska będzie w strefie oddziaływania pola niżowego znad Danii. W ciągu dnia z zachodu na wschód przemieszczać się będzie aktywny front chłodny z przedfrontową linią zbieżności wiatru. Rozdzielać on będzie nagrzaną masę zwrotnikowego od chłodniejszego polarnomorskiego. Powstały kontrast termiczny, wraz z linią zbieżności sprawią, że nad znacznym obszarem kraju wystąpi zwiększony potencjał do rozwoju burz. Miejscami, głównie w pasie centralnym i wschodnim, mogą być one silne. Początkowo spodziewamy się lokalnych wyładowań, związanych z zanikającymi burzami znad Niemiec i Czech. Stopniowo ich miejsce zastąpi dzienna konwekcja, łącząca się w większe struktury, w tym klastry i układy burzowe.
Głównym zagrożeniem będą intensywne i długotrwałe opady deszczu, oraz silny wiatr, zarówno szkwałowy, jak i związany z prądem zstępującym (downburst). Przewidujemy przynajmniej kilka superkomórek, które mogą dodatkowo nieść liczne wyładowania i opady gradu o znacznej średnicy. Istnieje także umiarkowane prawdopodobieństwo powstania trąby powietrznej. Większość burz pojawi się wczesnym popołudniem, jednak grzmieć miejscami może już od rana. Szczyt aktywności przypadnie na późne popołudnie i wczesny wieczór, a miejscami ostatnie burze zanikną dopiero nad ranem.
DZ– duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony):
W obszarze możliwe będzie przejście dobrze zorganizowanego układu burzowego z silnym i bardzo silnym wiatrem mogącym przekraczać w porywach 100 km/h. Część modeli sugeruje powstanie układu MCS (mezoskalowy układ konwekcyjny) z wbudowaną linią szkwału, który mógłby się z czasem rozwinąć do postaci bow echo – w formie charakterystycznego łuku. W sam układ MCS mogą być także wbudowane superkomórki burzowe, przez co istnieje ryzyko opadów dużego gradu. Układ powinien być aktywny elektrycznie i wydajny opadowo. Istnieje duże zagrożenie powstania sporych szkód, zarówno związanych z silnym wiatrem, jak i intensywnymi opadami deszczu.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W tym obszarze spodziewamy się wystąpienia najgwałtowniejszych zjawisk, które lokalnie mogą przyczynić się do powstawania szkód w mieniu oraz nieść zagrożenie dla życia i zdrowia. W ciągu całego dnia, a także wieczorem i w nocy, dostępne warunki mogą przyczyniać się do rozwoju gwałtownych komórek burzowych, formacji liniowych czy nawet większych układów burzowych z wbudowaną linią szkwału, podczas której możliwe będą bardzo silne porywy wiatru, przekraczającego 80-90km/h, lokalnie być może powieje jeszcze mocniej. Dodatkowo istnieć będzie wysokie prawdopodobieństwo rozwoju burz superkomórkowych ze wszystkimi aspektami definiującymi takie zjawisko – spodziewać się więc można opadów dużego gradu, który miejscami może przekraczać nawet 6-7 cm, lokalnych, niszczycielskich porywów wiatru prostoliniowego związanego ze zjawiskiem microburts/downburst, a także ulewnych opadów deszczu, które punktowo mogą powodować podtopienia i zalania. Istnieje także szansa na pojawienie się trąby powietrznej. Niewykluczone jest występowanie zjawisk training storms, czyli serii burz przechodzących jedna po drugiej nad tą samą lokalizacją. Wieczorem natomiast, od południa, możliwe jest wejście gwałtownego, Mezoskalowego Układu Konwekcyjnego, którego dokładną trasa na te chwilę nie jest znana z przyczyn rozbieżności w wyliczeniach modeli numerycznych. Wiele wskazuje jednak na to, że również noc będzie niebezpieczna, głównie w centrum i na wschodzie kraju.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Tutaj także możliwy, choć dużo mniej prawdopodobny jest rozwój dobrze uwodnionych burz, w tym superkomórek. Strefa zostaje wyznaczona także jako margines z racji możliwego przejścia wieczornego układu konwekcyjnego, którego słabsza, zachodnia część może objąć ten obszar. W takiej sytuacji możliwe będzie wystąpienie dość silnych porywów wiatru, lokalnie dochodzącego do 50-60 km/h, oraz ulewnych opadów deszczu. Możliwa jest także inicjacja i wystąpienie burz, które po czasie będą wkraczać na obszar oznaczony kolorem pomarańczowym (SRD). W takim wypadku, komórki burzowe w początkowej fazie, które mogą wystąpić w tym obszarze, będą miały mniejszy potencjał do generowania niebezpiecznych zjawisk. Nadal jednak miejscami można się spodziewać opadów małego gradu oraz ulewnych opadów deszczu. Na Podkarpaciu z kolei możliwe będą rozproszone, popołudniowe burze, oraz skrajne odcinki potencjalnego, większego układu wieczorem i w nocy.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Północno-zachodnia część kraju, zostaje objęta najniższym stopniem ostrzeżenia burzowego, głównie ze względu na niskie szanse rozwoju komórek opadowych, które lokalnie mogą generować pojedyncze wyładowania.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.