Prognoza burzowa na dzień 1.08.2021 i noc z 1/2.08.2021
Czas obowiązywania: od 01.08.2021 08:00 CEST do 02.08.2021 08:00 CEST
Po raz kolejny w tym roku czeka nas silny incydent pogodowy. Polskę w niedzielę dzielić będzie pofalowany front atmosferyczny, rozciągający się z południowego zachodu na północny wschód. W jego obrębie możliwe jest powstanie licznych linii zbieżności wiatru, a także wbudowanych niżów wtórnych. Modele pogodowe sugerują przejście przez najbardziej zagrożone rejony dwóch serii gwałtownych zjawisk burzowych. Będą się one łączyć w konwekcyjne układy mezoskalowe (MCS), część z nich z wbudowanymi liniami szkwału. Przynajmniej jeden z tych układów może przybrać postać bow echo, które przejdzie najpewniej w pasie od Górnego Śląska, zachodniej i północnej Małopolski, przez Kielecczyznę, po półnonc i centrum Lubelszczyzny. Rozwiną się także superkomórki burzowe – zarówno wbudowane w układy i klastry, jak i izolowane. Nieść będą one opady dużego gradu, miejscami o średnicy ponad 10 cm, a także nawalne opady deszczu i miejscami silny, niszczący wiatr. Istnieje także znaczne prawdopodobieństwo pojawienia się przynajmniej jednej superkomórki zdolnej do wygenerowania tornada.
Burze mogą nieść duże zniszczenia na terenach leśnych, a także powodować liczne zalania i potopienia, powodzie błyskawiczne i straty materialne w gospodarstwach domowych. Pierwsze wyładowania pojawią się już w godzinach rannych, szczyt aktywności nastąpi między wczesnym popołudniem a północą. Zalecamy szczególną ostrożność, szczególnie osobom przebywającym w najbardziej zagrożonych terenach, oraz śledzenie kolejnych komunikatów i naszej relacji.
Uwaga, prognoza może zostać zaktualizowana w godzinach porannych.
EXT – Ekstremalne zagrożenie burzowe (kolor fioletowy):
Po raz pierwszy w tym roku zdecydowaliśmy się wydać najwyższy stopień zagrożenia burzowego, przed ekstremalnymi zjawiskami konwekcyjnymi. Prognozy numeryczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia w tym rejonie silnych i miejscami gwałtownych burz, lokalnie o sile katastrofalnej. Część wyliczeń modeli przewiduje powstanie układu bow echo, niosącego wiatr przekraczający 120 km/h. Dodatkowo wystąpią dogodne warunki do rozwoju mocno uwodnionych superkomórek burzowych z nawalnym deszczem i gradem o średnicy ponad 10 centymetrów. Nie można wykluczyć także przynajmniej jednej trąby powietrznej. Przez obszar przejdą dwie strefy gwałtownych burz. Każda z nich może nieść liczne szkody, zarówno wiatrowe jak i związane z intensywnymi opadami deszczu czy gradem. Najgroźniejsza ma być pierwsza seria, która może przynieść wspomniany układ bow echo.
DZ– duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony):
W obszarze spodziewamy się rozwoju całego spektrum groźnych zjawisk pogodowych. Podobnie jak w rejonie EXT, możliwe jest tu powstanie miejscami gwałtownych burz, za równo wyizolowanych, jak i rozległych klastrów i układów o znacznej sile. Również tutaj nie można wykluczyć powstania linii szkwałowych, czy nawet przejścia zewnętrznych odcinków układu bow echo. Głównym zagrożeniem będą tu intensywne i miejscami nawalne opady deszczu, zwłaszcza na terenach górskich, oraz znacznej średnicy grad i silny wiatr. Istnieje także znaczne prawdopodobieństwo pojawienia się tu trąby powietrznej.
SRD– średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Rejon SRD będzie spokojniejszy, jednak punktowo również mogą wystąpić silne burze, w tym superkomórki, z nawalnymi opadami deszczu, oraz silnym wiatrem. Miejscami spadnie również grad. Istnieje tu umiarkowane prawdopodobieństwo burz superkomórkowych, a wraz z nimi intensyfikacji zjawisk burzowych, w szczególności silnego wiatru i opadów deszczu. Trąby powietrze są w tym obszarze mało prawdopodobne.
NWL– niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Burze w większości będą tu umiarkowanej siły i wbudowane w większe strefy opadów. Choć miejscami możliwe będą nieco silniejsze zjawiska, to będą one sporadyczne i krótkotrwałe. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo pojawienia się w rejonie superkomórek burzowych, które jednak dość szybko powinny zaniknąć lub przemieścić się dalej na wschód – do rejonu SRD.
MRG– marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Szansa pojawienia się burz będzie ograniczona. Te o ile wystąpią będą we wczesnej fazie rozwoju, przemieszczając się do kolejnych obszarów z wyższym stopniem zagrożenia. Na wybrzeżu z kolei możliwe będą sporadyczne, przelotne i na ogół wyizolowane opady deszczu, wraz z lokalnymi, krótkotrwałymi burzami.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.