Prognoza burzowa na 9.07.2021 i noc z 9/10.07.2021
Czas obowiązywania: od 09.07.2021 08:00 CEST do 10.07.2021 08:00 CEST
W piątek pozostaniemy w zasięgu stacjonarnego systemu frontów atmosferycznych, który nadal będzie rozdzielał nasz kraj na chłodniejszy zachód i ciepły wschód. W linii omawianego układu pojawić się mają sporadyczne, płytkie niże z własnymi systemami frontowymi. To znacznie spotęguje i tak już podwyższony potencjał burzowy i podobnie jak w czwartek oraz w nocy z czwartku na piątek (8/9.07) sprawi, że na terenie naszego kraju, głównie we wschodniej i centralnej części, pojawią się dobrze zorganizowane układy burzowe, oraz wyizolowane superkomórki o znacznej sile. Wspomniane niże mogą dodatkowo wytworzyć lokalne linie zbieżności i własne układy frontalne, które skomplikują lokalną sytuację meteorologiczną, oraz zwiększą prawdopodobieństwo gwałtownej aury w rejonie. Podobnie jak zeszłej doby, możliwe będzie uformowanie się większego układu burzowego z wbudowanymi liniami szkwałowymi, być może w formie układu bow echo. Dodatkowo pojawić się mają superkomórki burzowe – początkowo wyizolowane, później wbudowane w większe klastry lub układ. Z burzami związane będą nawalne opady deszczu i miejscami niszczące porywy wiatru. Nie można wykluczyć także opadów znacznej średnicy gradu, a nawet trąby powietrznej.
Start konwekcji nastąpi dość wcześnie, jeszcze w godzinach porannych. Na rozwój burz trzeba będzie w większości poczekać jednak do wczesnych godzin popołudniowych z maksimum ich siły późnym popołudniem. Wraz z rozpoczęciem drugiej połowy nocy większość burz powinna zaniknąć lub przynajmniej znacznie stracić na sile. Komórki przemieszczać się będą z kierunku południe-południowy zachód na północny wschód i północ.
DZ – Duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony):
Obszar DZ został wyznaczony ze względu na podwyższone prawdopodobieństwo powstania gwałtownych burz, za równo pojedynczych komórek, jak i większego układu wielokomórkowego, który może pojawić się w godzinach popołudniowych. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to seria silnych klastrów burzowych z wbudowanymi superkomórkami. Nieść one mają nawalne opady deszczu, silny i niszczący wiatr, lokalnie grad o średnicy ponad 5 cm, oraz liczne wyładowania. Istnieje także niewielkie prawdopodobieństwo pojawienia się trąby powietrznej.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W wyznaczonym obszarze możliwe będzie pojawienie się lokalnie gwałtownych i niszczycielskich burz, jednak w większości dzień przebiegać będzie dość spokojnie. Burzom towarzyszyć będzie miejscami silny wiatr, połączony ze znacznej średnicy gradem i intensywnym deszczem. We wschodniej części obszaru SRD główna aktywność burz przypadnie na wieczór i noc. Będą to zanikające klastry z rejonu DZ.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Zachodni obszar będzie w większości wolny od burz – możliwe będą jednak miejscami wyładowania, zwłaszcza rano i wczesnym popołudniem. We wschodnim obszarze z kolei większość aktywności przypadnie na godziny nocne, kiedy to wkroczą zanikające klastry z obszarów DZ i SRD. Głównym zagrożeniem będą silny wiatr oraz intensywne, długotrwałe opady deszczu. Miejscami jednak opady i wiatr wystąpią bez wyładowań atmosferycznych.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Rejon MRG został wyznaczony z powodu możliwości rozwoju rozproszonej konwekcji w godzinach rannych, a dodatkowo na wschodzie kraju z powodu możliwego wystąpienia tam zanikających burz z centrum i wschodu Polski. Wschodni rejon MRG w drugiej połowie nocy znajdzie się na trasie zanikających lub już wygasłych układów burzowych, które będą tam wytracać wodę. Innymi słowy, głównym zagrożeniem będą długotrwałe, intensywne opady deszczu.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.