Prognoza burzowa na 9.06.2022 i noc z 9/10.06.2022
W czwartek pozostaniemy w zasięgu płytkiego niżu i pofalowanego frontu atmosferycznego. Dodatkowo pojawiać się będą lokalne linie zbieżności, które poprawiać będą warunki kinematyczne. Linia frontu przebiegać będzie z północy na południe w pasie centralnej Polski, sam niż z kolei w południe czasu urzędowego (14:00 czasu polskiego) znajdzie się nad południowo-wschodnią częścią kraju. Kolejne niże ulokowane będą wówczas nad Serbią i Danią, powodując dalsze zamieszanie pogodowe. Napływać nad nasz kraj nadal będzie niestabilna i dość ciepła, oraz zasobna w wilgoć masa powietrza. W takim środowisku ponownie formować się będą burze, niosące znaczne ilości opadów deszczu. Komórki będą liczne i w wielu przypadkach powiązane ze sobą w układy, także training storms, czyli niosące długotrwałe opady związane z burzami wędrującymi jedna za drugą. Pierwsze burze pojawić się mogą jeszcze przed południem, ostatnie zanikną w nocy. Szczytu aktywności elektrycznej spodziewamy się w godzinach popołudniowych i wieczornych.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W pasie centralnej Polski pojawi się największe prawdopodobieństwo dobrze uwodnionych i licznych burz, które miejscami mogą być gwałtowne. Spodziewamy się głównie intensywnych i miejscami długotrwałych opadów deszczu, zwłaszcza w sytuacji przechodzenia kilku burz w jednej okolicy. Miejscami występować będą zalania i podtopienia, oraz wezbrania w mniejszych rzekach i strumieniach, głównie na terenach wyżynnych. Dodatkowym zagrożeniem będą miejscowe opady gradu i silne porywy wiatru. Osoby przebywające w górach powinny wystrzegać się wyładowań atmosferycznych, zwłaszcza że komórki burzowe, wbudowane w strefy opadów, mogą być trudne do zaobserwowania.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W rejonie NWL szanse na burze będą umiarkowane, jednak nadal możliwe będą miejscami dobrze uwodnione komórki burzowe z lokalnymi opadami gradu i silnym wiatrem. Również tutaj pojawiać się mogą miejscowe podtopienia związane z silnym i długotrwałym deszczem.MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Na zachodzie, oraz na krańcach wschodnich naszego kraju pojawią się rozproszone komórki konwekcyjne z których część będzie zdolna do generowania wyładowań i niewielkiego gradu. Głównym zagrożeniem będą jednak długotrwałe i obfite opady deszczu, mogące powodować podtopienia.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Na zachodzie, oraz na krańcach wschodnich naszego kraju pojawią się rozproszone komórki konwekcyjne z których część będzie zdolna do generowania wyładowań i niewielkiego gradu. Głównym zagrożeniem będą jednak długotrwałe i obfite opady deszczu, mogące powodować podtopienia.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.