Prognoza burzowa na 8.09.2022
W czwartek znajdziemy się pod wpływem rozległej zatoki niskiego ciśnienia, związanej z niżem Peggy, który znajduje się nad Wyspami Brytyjskimi. Powietrze polarnomorskie, które w czwartek napłynie do Polski, będzie niestabilne i zasobne w wilgoć. Dodatkowo spodziewamy się nadejścia z południowego zachodu przedfrontowej linii zbieżności wiatru, która będzie wspierała rozwój zorganizowanej i głębokiej konwekcji. Przewidujemy rozwój układu wielokomórkowego na linii Sudetów, Karkonoszy i Beskidu Śląskiego, który będzie się przemieszczał wraz z zatoką niskiego ciśnienia na północ i północny wschód. Na trasie przechodzenia systemu spodziewać się należy opadów deszczu o dużej intensywności, silnego wiatru, oraz lokalnego gradu o średnicy do 3 cm. Burze będą dobrze uwodnione, nie można także wykluczyć lokalnych zalań i podtopień. Nie można też wykluczyć wystąpienia przynajmniej kilku superkomórek burzowych, możliwe jest także powstanie kilku lejków kondensacyjnych, lub krótkotrwałej trąby powietrznej. Same burze cechować będzie duża aktywność elektryczna. Pierwsze komórki pojawią się wczesnym popołudniem, natomiast aktywność elektryczna powinna wygasnąć do pierwszej połowy nocy.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W strefie oznaczonej jako SRD aktywność burzowa będzie największa, a wystąpienie zagrożeń niesionych przez czwartkowe zjawiska będą tutaj najbardziej prawdopodobne. Układy mogą lokalnie mieć gwałtowny przebieg, na ogół będą one silne. Możliwe jest tutaj powstanie kilku superkomórek burzowych, wraz z nimi mogą wystąpić lejki kondensacyjne lub przy dobrych warunkach lokalnych, krótkotrwała trąba powietrzna. Spodziewamy się także wystąpienia silnych porywów wiatru, lokalnych opadów gradu do 3 cm oraz opadów deszczu o dużej intensywności. Opady mogą prowadzić do punktowych zalań i podtopień. Burze będą również aktywne elektrycznie.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W strefie oznaczonej jako NWL aktywność burzowa pojawi się po południu lub wieczorem. Burze będą mniej aktywne i będą niosły mniejsze zagrożenie niż w strefie średniego zagrożenia burzowego, ale wszystkie zjawiska wymienione w SRD mogą wystąpić również tutaj, czyli pojawić się mogą silne porywy wiatru, lokalne opady gradu do 3 cm oraz opady deszczu o dużej intensywności, które także mogą wywoływać punktowe szkody.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W strefie oznaczonej jako MRG burze będą słabe i w wielu przypadkach będą one mniej aktywne elektrycznie niż w strefach NWL i SRD. Część komórek konwekcyjnych może nie generować wyładowań. Układ, który będzie przechodzić w tej strefie, przyniesie silne opady deszczu i lokalnie silne podmuchy wiatru.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.