Prognoza burzowa na 8.07.2024 i noc z 8/9.07.2024
Południowo- wschodnia Polska pozostawać będzie w poniedziałek pod wpływem wędrującego, chłodnego frontu atmosferycznego. Warunki do rozwoju burz miejscami ponownie będą korzystne. Najgroźniejsze burze pojawią się w rejonie SRD. W środowisku z umiarkowaną / wysoką ilością energii dostępnej drogą konwekcji oraz z korzystnymi warunkami kinematycznymi ponownie mogą się rozwijać superkomórki burzowe z silnym wiatrem, nawalnym opadem deszczu, oraz dużym gradem do 4 cm średnicy. Z czasem mogą się pojawić również burze wielokomórkowe. Ze względu na teren, na którym wystąpią najsilniejsze burze, nie można wykluczyć pojawienia się powodzi błyskawicznych, zwłaszcza w rejonach górskich. Burze mogą pojawić się już przed południem, wędrować będą na wschód z odchyleniem na północny- wschód.
SRD – średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): W obszarze spodziewamy się rozwoju najsilniejszych w tym dniu burz. Punktowo będą one wydajne opadowo, mogą nieść opady dużego gradu (w przypadku pojawienia się superkomórek burzowych), a także silny wiatr pochodzenia konwekcyjnego. Burze będą znów mogły powodować powstawanie szkód materialnych, a także zalań i podtopień. W niektórych przypadkach mogą się pojawić powodzie błyskawiczne.
NWL – niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Burze, które wystąpią w rejonie NWL, powinny być słabsze, jednak nadal potencjalnie groźne. Głównym zagrożeniem będą silne opady deszczu oraz grad, miejscami duży.
MRG – marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): W obszarze szansa na pojawienie się burz będzie najniższa, ale nie zerowa. Na ogół będą to opady deszczu, z możliwością pojawienia się pojedynczych wyładowań atmosferycznych.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.