Prognoza burzowa na 8.06.2020
Czas obowiązywania: od 8.06.2020 10:00 CEST do 23:00 CEST
Po bardzo dynamicznej niedzieli, szczególnie na południu, w centrum oraz północnym wschodzie kraju, czeka nas równie groźny i obfity w kolejne burze poniedziałek. Tym razem jednak większość gwałtownych zjawisk skupi się głównie w pasie wschodniej Polski. Podobnie jak w niedzielę, Polska zostanie podzielona na dwie części – chłodny zachód i ciepły wschód. We wschodniej części znów będziemy mieć do czynienia z niestabilną oraz bogatą w wilgoć masę powietrza, która dodatkowo będzie wspomagana przez umiarkowanej siły, liczne czynniki kinematyczne oraz strefę zbieżności wiatru na pofalowanym froncie, należącym do ośrodka niżowego, którego centrum znajdować się będzie nad Litwą. Taka sytuacja pogodowa wróży scenariusz podobny do niedzielnego, czyli znaczna ilość wyizolowanych, silnych burz, w tym superkomórek, niosących ryzyko podtopień, szkód wiatrowych i trąb powietrznych, łączących się w późniejszych godzinach w większe układy. Pod wieczór burze w większości powinny przemieścić się nad Ukrainę, Litwę i Białoruś, jednak Polski nie ominą silne zjawiska. Podwyższone zagrożenie gradem będzie w godzinach popołudniowych, a trąbami powietrznymi w pierwszych godzinach istnienia burz. Wstępnie spodziewamy się kilku klastrów, a na późniejszym etapie jednego lub dwóch większych układów. Wcześniej dominować powinny wyizolowane superkomórki, głównie wysokoopadowe.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (obszar pomarańczowy) :
Pierwsze ośrodki burzowe powinny pojawiać się wczesnym popołudniem, choć nie wykluczone, że miejscami na południu zagrzmi już w późnych godzinach rannych. Z racji niezbyt silnego przepływu powietrza w górnej warstwie troposfery, ich prędkość przemieszczania będzie dosyć ograniczona, przez co lokalnie może dochodzić do utrzymywania się rdzenia opadowego przez dłuższy czas nad jedną lokalizacją, a w konsekwencji – zalań i podtopień. Z biegiem kolejnych godzin, burze będą ulegać intensyfikacji oraz nadbudowie w kierunku północnym, z lekkim odchyleniem na wschód. W całym pasie SRD spodziewamy się powstania licznych komórek burzowych łączących się w większe klastry wielokomórkowe bądź formacje liniowe, na czele których mogą wystąpić silne porywy wiatru. We wspomnianych układach, istnieje spora szansa obecności wbudowanych superkomórek burzowych. Podczas ich przechodzenia, wystąpi realne zagrożenie wspomnianymi wyżej silnymi porywami wiatru, a także opadami nawalnego deszczu oraz gradu średniej wielkości. Nie wykluczamy pojawienia się lejów kondensacyjnych a nawet zejścia trąby (szczególnie w południowo-wschodniej części kraju), choć prawdopodobieństwo jest małe.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty) :
W tym obszarze potencjał do rozruchu konwekcji będzie mały. Jeśli jednak powstaną, będą umiarkowanej siły i powinny mieć krótki cykl życia, bądź intensyfikować dopiero wkraczając na obszar SRD.
MRG – marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony) :
Na terenie tej strefy, najprawdopodobniej burze nie wystąpią, choć istnieje marginalna szansa na utworzenie komórek opadowych, z których mogą paść pojedyncze wyładowania.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.