Prognoza burzowa na 7.07.2025 i noc z 7/8.07.2025

Prognoza burzowa na 7.06.2025 i noc z 7/8.06.2025
Po ponownym, ale tym razem krótkotrwałym napływie masy zwrotnikowej nastąpi kolejny dzień z silnymi i lokalnie gwałtownymi burzami. Zjawiska konwekcyjne będą rozwijać się w obrębie zafalowanego frontu atmosferycznego i tworzącego się niżu powierzchniowego w towarzystwie drugiego, już istniejącego układu niskiego ciśnienia. Masa zwrotnikowa będzie niestabilna oraz wilgotna ( wartości parametru PWAT osiągające 38-42 mm). Masa ulokuje się w obrębie silnych uskoków wiatru oraz dużej skrętności profilu wiatru, co będzie w dużym stopniu wspomagać rozwój silnych i dynamicznych burz superkomórkowych o dużej prędkości przemieszczania się. Przed przemieszczającymi się burzami temperatura może przekraczać 30 stopni Celsjusza, co przełoży się na duży gradient (różnicę) temperatury i silne porywy na ich czele, co będzie głównym zagrożeniem podczas burz. Dużą rolę w organizacji burz i ich sile będzie odgrywał zasięg ciepłego sektora tworzącego się jak i istniejącego niżu nad Polską oraz poziom rozwinięcia niżu. Im bardziej ciepły sektor układu niskiego ciśnienia będzie wysunięty na północ i zachód i im wcześniej niż zacznie się organizować z postaci zafalowania, tym bardziej intensywne będą poniedziałkowe burze.
Nie wyklucza się aktualizacji prognozy do poziomu najwyższego, ekstremalnego.
Burze rozwijać się będą w ciepłym wycinku układu niskiego ciśnienia oraz w obrębie frontu chłodnego, w godzinach południowych na południowym wschodzie kraju oraz na terenie Słowacji. We wczesnych godzinach popołudniowych uskoki wiatru wzrosną co przełoży się na wzrost siły burz oraz ich liczebność. Wkraczając do strefy DZ burze będą dobrze zorganizowanymi burzami w formie superkomórek burzowych, o dużej prędkości przemieszczania się. Komórki będą mogły się z czasem zorganizować w układ mezoskalowy o dużym potencjale do generowania szkód późnym popołudniem oraz wieczorem. Prawdopodobna jest jednak późniejsza organizacja burz w układ już poza wschodnimi granicami kraju. Potencjalny układ będzie prawdopodobnie małym układem MCS lub QLCS z rozwiniętą strukturą bow echo lub LEWP, na czele którego występować będą niszczące porywy wiatru zdolne generować duże i rozległe szkody materialne. Niektóre wyliczenia modeli konwekcyjnych nie wskazują na organizację burz w układ burzowy, tylko pozostają przy wariancie z jedną lub dwoma falami burz superkomórkowych o dużej sile.
DZ – duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony):
W strefie DZ prognozowane są silne i dobre zorganizowane burze superkomórkowe lub w formie układu wielokomórkowego. Głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru dochodzące do 110/120 km/h, mogące powodować duże i rozległe szkody na znacznym obszarze, silne zjawiska downburst, opady gradu do 5 cm (lokalnie większe), nawalne opady deszczu powodujące lokalne zalania i powodzie błyskawiczne. Nie wyklucza się wystąpienia co najmniej jednej trąby powietrznej, możliwe, że silnej.
SRD – średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Strefa SRD jest strefą buforową dla strefy DZ. Zagrożenia w strefie SRD jak i DZ będą takie same, jednak prawdopodobieństwo wystąpienia burz jest mniejsze i prawdopodobnie ich siła również będzie mniejsza z powodu gorszych warunków termodynamicznych na obszarze prognozy. Możliwe będą jednak silny wiatr do 100 km/h, nawalny deszcz, grad do 5 cm, możliwa trąba powietrzna.
NWL – niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): W strefie NWL rozwijać się mogą lokalne burze, które punktowo mogą przynosić silne porywy wiatru, na ogół nie powodujące szkód. Możliwe porywy do 80 km/h, a także lokalne szkody. Niewykluczony grad do 1/2 cm średnicy.
MRG – marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W strefie niskiej zjawiska będą miały łagodniejszy przebieg, a prawdopodobieństwo wystąpienia burz będzie najniższe. Będą to także burze w formie izolowanych komórek opadowych. Możliwe także lokalnie silne porywy wiatru oraz drobny grad. Punktowo może występować intensywny opad deszczu.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.