Prognoza burzowa na 7.07.2024 i noc z 7/8.07.2024
W niedzielę czeka nas kolejna porcja miejscami silnych silnych burz, w tym także superkomórkowych. Pojawią się one na południowym – wschodzie kraju, na czele frontu chłodnego, w zatoce niżowej niżu znad Skandynawii. Warunki do rozwoju burz będą dobre, na co wskazują poszczególne, prognozowane wartości wskaźników konwekcyjnych. Superkomórki będą w stanie generować opady dużego gradu (nawet do 4-6 cm średnicy), a także intensywne / nawalne opady deszczu. Istnieje ryzyko rozwoju trąby powietrznej. Z tego powodu w niedzielę istnieje możliwość podniesienia stopnia zagrożenia do DZ. Burze będą tworzyć się w niestabilnej masie powietrza, która będzie wspierać rozwój dobrze uwodnionych komórek burzowych. Zagrożeniem będą również silne i bardzo silne porywy wiatru di 90-100 km/h.
Druga fala burz wkroczy do Polski z terenu Czech przez Bramę Morawską, burze będą miały formę układu MCS z wbudowanymi superkomórkami burzowymi. Układ będzie mocno zależny od siły górnej fali krótkiej, która pojawi się w godzinach popołudniowych nad południowym wschodem Czech. W Bramie Morawskiej możliwa jest chwilowa intensyfikacja układu z powodu znacznego wsparcia przez topografię terenu. Po wkroczeniu układu nad Wyżynę Śląską zacznie on słabnąć i rozpadnie się w woj. łódzkim. Układ zorganizuje się w towarzystwie zafalowanego frontu atmosferycznego. Głównymi zagrożeniami w nocy w woj. śląskim, łódzkim i na zachodzie małopolskiego będą silne porywy wiatru do 90-100 km/h, nawalne opady deszczu prowadzące do lokalnych zalań oraz opady gradu o średnicy do 4-5 cm.
UWAGA: Prognoza może być aktualizowana w godzinach porannych w niedzielę.
SRD – średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): Głównymi zagrożeniami w strefie SRD będą nawalne opady deszczu powodujące lokalne zalania i podtopienia, a także powodzie błyskawicznej, przypadek jednej lub kilku trąb powietrznych (możliwe, że silnych), opady gradu o średnicy do 5-6 cm, silne konwekcyjne porywy wiatru do 90-100 km/h, przy zjawiskach downburst możliwe więcej.
NWL – niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Burze, które mogą pojawić się w obszarze będą najwyżej umiarkowanej siły. Mogą tu występować intensywne opady deszczu, silny wiatr i grad, chociaż wiele zależy od rozwoju sytuacji w ciągu dnia i wieczorem. Na ogół powinno być spokojniej niż w rejonie SRD.
MRG– marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Szansa na pojawienie się burz w obszarze jest ogólnie niska, jednak nie można ich całkowicie wykluczyć. Jeśli się pojawią, będą na ogół słabe, lub będzie to sam deszcz.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.