Prognoza burzowa na 7.06.2022
We wtorek ponownie nad Polską pojawią się burze. Za sprawą niżu znad Danii i systemu frontów rozpostartego pomiędzy południową Skandynawią a północą Włoch, czeka nas napływ dość ciepłego i niestabilnego powietrza, w którym już przed południem mogą zacząć tworzyć się wyizolowane burze. Główna aktywność zjawisk przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne, choć pojedyncze komórki mogą przetrwać przez większą część nocy, a w obrębie frontu formować się także po zachodzie słońca. Na ogół burze przemieszczać się będą z południowego zachodu na północny wschód. Większość zjawisk będzie wyizolowana, lub ewentualnie powiązana niewielkimi klastrami, jednak w rejonie Sudetów burze wbudowane będą w większą strefę opadów, przez co ich zaobserwowanie z wyprzedzeniem może być dość trudne. Z tego powodu odradzamy górskie wycieczki.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Rejon NWL cechować się będzie zwiększoną aktywnością burzową, oraz znacznym prawdopodobieństwem ich powstania, zwłaszcza na południu i w centrum. Burze na ogół będą wyizolowane, jednak czas ich życia będzie znaczny, w wielu przypadkach przekraczający godzinę. Możliwe będzie powstanie także jednej lub kilku superkomórek, niosących intensywne zjawiska. Głównym zagrożeniem będą głównie punktowo intensywne opady deszczu, oraz silny wiatr. Dodatkowo lokalnie może spaść grad. Osoby przebywające w górach powinny zachować szczególną ostrożność – w tym rejonie burze będą w większości wbudowane w strefę opadów, przez co ich wczesna obserwacja może być niemożliwa.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W obszarze MRG pojawią się dogodne warunki do powstania wyizolowanych komórek opadowych, oraz lokalnie słabych i umiarkowanych burz. Nieść będą na ogół silne, ale przelotne opady deszczu i miejscami niewielki grad.
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.