Prognoza burzowa na 6.07.2024 i noc z 6/7.07.2024
W sobotę Polska znajdzie się w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia, którego ośrodek ulokowany będzie nad morzem Północnym, zaznaczać się będzie strefa frontu ciepłego. Z południa zacznie napływać gorąca i wilgotna masa powietrza. W nocy niż przemieści się na północ nad obszar Skandynawii, nad zachodnią później centralna część kraju nasunie się strefa frontu chłodnego. Za frontem napłynie znacznie chłodniejsze powietrze polarno-morskie.
Późnym popołudniem oraz wieczorem nad obszar zachodniej części kraju nasunie się strefa burz, które powstaną na obszarze Niemiec. Powstałe burzowe będą podtrzymywane w bardzo korzystnych warunkach wiatrowych w dolnej części troposfery do tego duża zawartość energii konwekcji CAPE, taka sytuacja zainicjuje bardzo dobre warunki do organizacji układów wielokomórkowych, oraz superkomórkowych tworzące linie szkwału. W wieczornych burzach główny zagrożeniem będą silne porywy wiatru, które lokalnie mogą dochodzić do około 70-80 km/h, lokalnie do 100 km/h. Z racji zwiększonego przepływu powietrza, tempo przemieszczania się układów burzowych powodować będzie zmniejszenie ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu. Wysokość opadów podczas burz może wynieść do 30 mm. Lokalnie możliwe będą opady gradu do 2-3 cm średnicy.
W nocy strefa burz przemieści się dalej na wschód kraju, gdzie nadal podtrzymywana będzie ich żywotność poprzez obecność chłodnego frontu atmosferycznego oraz obecności zatoki niskiego ciśnienia, którego ośrodek ulokowany będzie nad Skandynawią. W nocy intensywność burz może nieco się obniżyć, choć nadal zagrożeniem nadal będą mogły być silne porywy wiatru oraz punktowo silne opady deszczu do 20-30 mm. W mniejszym stopniu opady gradu.
UWAGA: Możliwa aktualizacja prognozy w godzinach porannych w sobotę.
SRD – średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): W rejonie SRD pojawią się najsilniejsze burze, które związane będą z wędrującym frontem atmosferycznym. W godzinach późno popołudniowych / wieczornych spodziewane są burze w formie układu burzowego / wielokomórkowego z wbudowaną linią szkwału. Porywy wiatru będą mogły osiągać do 70/80 km/h, a miejscami nawet do 100 km/h. Towarzyszyć im będą silne opady deszczu, jednak ze względu na wysoką prędkość poruszania się ryzyko intensywnych opadów będzie ograniczone. Możliwe będzie pojawienie się superkomórek, a także opadów gradu. Burze mogą powodować powstawanie punktowych szkód materialnych, czy przerw w dostawach prądu.
NWL – niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Burze, które dotrą do obszaru NWL będą mocno osłabione lub w fazie zaniku. Ich aktywność będzie sukcesywnie spadać, a głównym zagrożeniem będą opady deszczu i silniejszy wiatr. Burze pojawią się tu późnym wieczorem / w nocy.
MRG – marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): W obszarze prawdopodobieństwo pojawienia się burz nad ranem jest niewielkie, ale nie zerowe. Głównym zagrożeniem będą punktowo silniejsze opady deszczu oraz wiatr, który jednak również powinien być znacznie silniejszy od tego, co pojawi się na zachodzie w sobotę wieczorem.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.