Prognoza burzowa na 6.06.2024 i noc z 6/7.06.2024
Przed nami kolejne, miejscami gwałtowne burze. W ciągu dnia przez kraj wędrować będzie front atmosferyczny. Pierwsze burze pojawią się około południa na południowym- wschodzie kraju i będą małej i umiarkowanej siły, głównie pojawią się z nich silne opady deszczu i lokalne opady gradu. Kolejna fala burz pojawi się w godzinach późno popołudniowych. Spodziewane jest zafalowanie na froncie atmosferycznym, które korzystnie wpłynie na warunki do rozwoju burz. Będą one dość dobre, pozwalające na rozwój groźnych, aktywnych elektrycznie zjawisk pogodowych. Początkowo pojawiać się będą izolowane burze, także superkomórkowe, z nawalnymi opadami deszczu i gradem, którego średnica może lokalnie przekroczyć 2-3 cm średnicy. W przypadku wcześniejszej inicjacji drugiej fali burz, pojawi się także niewielka szansa wystąpienia trąby powietrznej. W nocy strefa opadów i burz będzie wędrować na wschód / północny- wschód, organizując się w większy, mezoskalowy układ konwekcyjny (MCS). Nadal mogą być w niego wbudowane superkomórki. Największym zagrożeniem będą silne / nawalne opady deszczu, wspomniany wcześniej grad, a także miejscami silny wiatr pochodzenia konwekcyjnego. Przed nami zatem burzowa, dynamiczna noc z czwartku na piątek.
UWAGA: ze względu na możliwe groźne, silne burze superkomórkowe i towarzyszące im opady dużego gradu, wydano aktualizację prognozy uwzględniającą obszar DZ.
DZ– duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony): W obszarze najsilniejszych burz spodziewamy się w drugiej fali. Prognozowana jest ona na późne popołudnie i noc. Na czele zafalowanego frontu atmosferycznego pojawią się silne burze, w tym izolowane superkomórki zdolne do generowania każdego typu zagrożenia. Głównie zagrożony jest Płaskowyż Głubczycki, Wyżyna Śląska oraz zachodnia część Małopolski, gdzie warunki będą wspierać rozwój gwałtownych i silnych burz o dużym potencjale do generowania szkód. Pojawią się silne i nawalne opady deszczu, mogące prowadzić do zjawiska powodzi błyskawicznej i do lokalnych zalań i podtopień. Prognozowane są opady gradu o średnicy nawet 5 cm i lokalnie więcej, silne konwekcyjne porywy wiatru dochodzące do 100 km/h, między innymi ze zjawisk downburst i microburst. Istnieje też zagrożenie trąbą powietrzną. Burze będą aktywne elektrycznie.
SRD– średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): W drugiej części dnia -późnym popołudniem lub wieczorem w rejonie rozwiną się początkowo izolowane burze, także superkomórkowe. Dość szybko zaczną się one organizować w większy, mezoskalowy układ konwekcyjny (MCS). Będzie on wędrować na wschód / północny- wschód przynosząc silne opady deszczu, opady gradu do 3 cm średnicy (lokalnie większy), a także silny wiatr. Burze mogą być aktywne elektrycznie.
NWL – niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): W obszarze NWL burze mogą być lokalnie gwałtowne, zwłaszcza na Kujawach, na północy Mazowsza, a także na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu. Głównym zagrożeniem będą punktowo silne opady deszczu i wiatr, możliwy grad. Część modeli pogodowych sugeruje rozwój układu wielokomórkowego..
MRG – marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Szansa rozwoju burz w tym obszarze będzie niewielka. Możliwe będą przelotne opady w początkowej fazie rozwoju konwekcji. Szansa pojawienia się wyładowań będzie niska.
Uwaga! Możliwa aktualizacja prognozy w godzinach porannych!
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.