Prognoza burzowa na 6.05.2024 i noc z 6/7.05.2024
W poniedziałek czeka nas kontynuacja burzowej aury, tym razem głównie na południu kraju. Zaznaczać się tam będzie zafalowany front atmosferyczny, związany z niżem znad Białorusi. Warunki do rozwoju burz będą dodatkowo wspierane przez zjawisko cyklogenezy w obrębie wspomnianego niżu. Prognozowane są silne uskoki wiatru, faworyzujące powstawanie superkomórek w części południowej Polski. Na północy kraju oddziaływać będzie głównie front okluzji, oraz napływająca chłodniejsza masa powietrza, przez co tamtejsze burze będą na ogół słabsze i rozproszone, zwłaszcza na Pomorzu. Na północnym wschodzie powinny być z kolei bardziej wbudowane w większe strefy opadów. Na południu z kolei spodziewamy się głównie wyizolowanych, umiarkowanych i lokalnie silnych burz, w tym superkomórek, łączących się w późniejszych godzinach w większe klastry. Zjawiskom może towarzyszyć ulewny deszcz, połączony w wielu miejscach z gradem, a także z silnym wiatrem. Możliwe są lokalnie zjawiska typu downburst.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Wyznaczony region będzie najbardziej narażony na burze, głównie w godzinach popołudniowych, oraz wczesnym wieczorem. Początkowo wyizolowane, w późniejszych godzinach łączące się w większe klastry i niewielkie układy burze, będą zmierzać na wschód, z lekkim odchyleniem do północnego wschodu. Na ogół będą umiarkowane, lecz kilka z nich może nasilić się do silnych. Możliwe jest wystąpienie kilku superkomórek, które znacznie nasilą związane z nimi zjawiska. Nieść będą głównie intensywne opady deszczu, lokalnie powodujące zalania. Dodatkowo możliwe będą silne porywy wiatru, a także opady gradu.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty), obszar południowy:
W wyznaczonym obszarze, burze będą się formować, bądź nie osiągną większej niż umiarkowanej siły. Część z nich, zwłaszcza na przedgórzu Sudetów, może stać się superkomórkami. Związane z nimi będą silne opady deszczu i miejscami grad. Dodatkowo możliwy będzie silny wiatr, mogący powodować lokalne szkody. Burze początkowo będą wyizolowane, im dalej przemieszczą się na wschód, tym bardziej będą miały tendencję do łączenia się w większe struktury, mające tendencję do lokalnych zalań i podtopień.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty), obszar północny:
Obszar północno-wschodniej Polski znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie niżu znad Białorusi. Pozwoli to na powstanie umiarkowanych burz, w większości powiązanych większą strefą opadową. Zjawiska będą na ogół krótkotrwałe, jednak związane z nimi opady, oraz relatywnie znaczna siła sprawiają, że wydane zostało niskie zagrożenie burzowe. Poza silnym i długotrwałym deszczem, spodziewane są opady gradu, lokalnie o istotnej średnicy, a także silny wiatr.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Obszar ten będzie miał dwie strefy. Południowa to region oddziaływania frontu zafalowanego, oraz graniczny dla silnych burz z południa kraju. Tu zjawiska punktowo mogą być umiarkowane, lecz w większości będą słabe. Najpewniej związane z nimi będą silne opady deszczu. Burze w większości będą tu wbudowane w większe klastry opadowe. Lokalnie spodziewamy się niewielkie gradu. Na północy i wschodzie z kolei zaznaczy się front okluzji i cyklogeneza, co poskutkuje głównie lokalnymi, rozproszonymi i słabymi burzami, zwłaszcza na Pomorzu i Warmii. Również tutaj może spaść niewielki grad.
Uwaga: Prognoza została zaktualizowana w godzinach porannych!
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.