Prognoza burzowa na 5.08.2023 i noc z 5/6.08.2023
W sobotę czeka nas gwałtowne załamanie pogody. Spodziewamy się wystąpienia poważnego i bardzo groźnego incydentu burzowego, w czasie którego będzie mogło pojawiać się wiele szkód materialnych. Sobotnie burze będą spowodowane wędrówką niżu genueńskiego „Zacharias”. Układ spowoduje adwekcję niestabilnej i wilgotnej masy zwrotnikowej morskiej znad Adriatyku, która w towarzystwie korzystnych dla rozwoju konwekcji warunków kinematycznych, doprowadzi do powstawania silnych i gwałtownych burz na znacznym obszarze Polski. Niż podczas swojej wędrówki i przez następne dni będzie się pogłębiał nad naszym krajem, przynosząc dodatkowo, intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru. W sobotę prognozowane jest przejście gwałtownych burz w kilku falach.
Pierwsze, przedpołudniowe będą poruszać się w kierunku północno- wschodnim, kolejne będą już bezpośrednio związane z pobliskim centrum niżu, który poruszać się będą w kierunku północnym z odchyleniem na wschód. Groźniejsze będą burze popołudniowe, przy których możliwe są wszystkie typy zagrożeń – zaczynając od bardzo silnych i niszczących porywów wiatru, które lokalnie mogą przekraczać 100-120 km/h, przez opady dużego gradu, trąby powietrzne, po nawalne opady deszczu powodujące zalania, podtopienia, oraz zjawisko powodzi błyskawicznej. Największym zagrożeniem zdecydowanie będą opady deszczu, których sumy będą lokalnie osiągać nawet 60-70 mm. Nie wykluczone, że w miejscami spadnie nawet 100 mm deszczu. Grad może przy tym osiągać do 5-7 cm średnicy, można się także spodziewać kilku trąb powietrznych.
UWAGA: Po porannych aktualizacjach wyliczeń modeli numerycznych, zwiększyło się prawdopodobieństwo wystąpienia burz superkomórkowych i układów burzowych w pasie centralnym kraju. Dlatego zdecydowaliśmy o rozszerzeniu obszaru średniego zagrożenia burzowego na zachód. Wciąż jednak występują istotne rozbieżności w wyliczeniach modeli co świadczy znacznej niepewności przewidywań i dużej dynamice sytuacji pogodowej. Dlatego nie wykluczamy dalszej aktualizacji prognozy w ciągu dnia.
DZ- duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony):
W wyznaczonym obszarze spodziewamy się najgwałtowniejszych z prognozowanych na sobotę zjawisk konwekcyjnych. Przez obszar przewędrują gwałtowne, bardzo dobrze uwodnione i aktywne elektrycznie burze. Nie wykluczone, że wystąpi zjawisko training storms, czyli przechodzenie jednej burzy za drugą nad tym samym miejscem. Część modeli sugeruje rozwój rozległego układu wielokomórkowego, czyli MCS. Nie wykluczone, że przekształci się on w bow echo. Także w tym obszarze możliwe będzie występowanie zjawisk downburst / microburst, nawalnych opadów deszczu, opadów dużego gradu czy niszczących porywów wiatru. Istnieje też ryzyko pojawienia się kilku, w pełni wykształconych trąb powietrznych. Burze będą wyrządzać liczne szkody materialne.
SRD– średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W rejonie także istnieje możliwość pojawienia się groźnych burz. Głównym zagrożeniem będą superkomórki burzowe, a także intensywne / nawalne opady deszczu i silny wiatr prostoliniowy. Nie wykluczamy także opadów dużego gradu. Także w tym obszarze możliwe będzie powstawanie rozległych szkód.
NWL– niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Prognozowane burze powinny mieć mniejszą intensywność niż w pozostałych wyznaczonych obszarach. W większości przypadków powinny być to wygasające, bądź mocno osłabione burze, a głównym zagrożeniem będą wiatr i miejscami silny, długotrwały opad deszczu.
MRG– marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Spodziewane zjawiska najpewniej będą słabe lub nie wystąpią wcale. Jeśli jednak się pojawią, należy się spodziewać silnych opadów deszczu.
Obowiązuje także ostrzeżenie przed deszczem:
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.