Prognoza burzowa na 5.05.2024 i noc z 5/6.05.2024
Długi weekend majowy zakończymy silnymi burzami na znacznym obszarze kraju. Prognozowana jest duża niestabilność atmosfery w towarzystwie umiarkowanych parametrów kinematycznych na czele frontu chłodnego w centrum kraju. Prognozowany jest gwałtowny rozwój konwekcji w godzinach południowych i powstanie rozległego układu wielokomórkowego w centrum kraju. System będzie umiarkowanej siły. Odmiennie sytuacja będzie wyglądać na Pomorzu, przy styku frontu chłodnego, ciepłego i frontu okluzji, gdzie prognozowany jest rozwój silniejszych zjawisk, w tym superkomórek burzowych. Warunki na tym obszarze będą ogólnie lepsze do wystąpienia groźnych i lokalnie silnych zjawisk.
Prognozowane są ulewne opady deszczu. Dodatkowo burzom towarzyszyć też będą opady gradu o średnicy 3-5 cm, oraz silne porywy wiatru do 70-80 km/h. Lokalnie pojawić się mogą zalania i podtopienia, możliwy jest też przypadek słabej i krótkotrwałej trąby powietrznej.
Burze też są możliwe na czele frontu ciepłego na północnym wschodzie kraju, pojawi się rozproszona konwekcja z lokalnie silniejszymi zjawiskami, tutaj również pojawią się silne opady deszczu, lokalne opady gradu do 2-3 cm oraz silne porywy wiatru do 50-60 km/h. Niewykluczone, że pojawią się zjawiska downburst / microburst.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Obszar obejmujący głównie Pomorze Gdańskie, oraz Żuławy Wiślane został wyznaczony z powodu podwyższonego ryzyka umiarkowanych i lokalnie silnych burz, w tym superkomórek. Zjawiska najprawdopodobniej łączyć się w większe klastry, niosące znaczne sumy opadowe. Nie wykluczone opady dużego gradu, oraz punktowo silny wiatr. Istnieje też niskie ryzyko powstania trąby powietrznej.
NWL – Niewielkie ryzyko burzowe (kolor żółty):
Region środkowej, południowo-zachodniej, oraz północno-wschodniej Polski będzie narażony na lokalnie silne burze, jednak przeważnie będą one umiarkowane. Szczególnie duże prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie w pasie od Dolnego Śląska po Kujawy. Możliwe jest powstanie rozległych klastrów, niosących silne opady deszczu, miejscami grad, oraz silny wiatr. Część burz może przeistoczyć się w superkomórki, niosące zintensyfikowane zjawiska.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W strefie marginalnego zagrożenia burzowego, możliwy jest rozwój lokalnych słabych burz o małym natężeniu zjawisk. Burze tu powstające będą lokalne, słabe i nie będą stwarzać większego zagrożenia. Punktowo spodziewamy się intensywnych opadów deszczu, oraz niewielkiego gradu.
Uwaga: Prognoza została zaktualizowana!
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.