Prognoza burzowa na 4.08.2024 i noc z 4/5.08.2024
W niedzielę Polska znajdzie się w zasięgu relatywnie płytkiego obszaru obniżonego ciśnienia, związanego z systemem niżowym znad Islandii. Przez nasz kraj przejdzie z zachodu na wschód front okluzji, wraz z poprzedzającą go linią zbieżności wiatru. Napływająca chłodniejsza masa powietrza nie dość że wymusi pionowy ruch powietrza, to dodatkowo wprowadzi istotne zmiany w prędkości i kierunku wiatru na różnych wysokościach (uskoki wiatru), które dodatkowo wsparte będą podwyższoną tendencją dolnej i środkowej troposfery do zawirowań. Pozwoli to na rozwój umiarkowanych burz, głównie na zachodzie i północy kraju. Jednocześnie wpływ na aurę będzie miał rozwój zaburzenia na linii frontu, które ma powstać koło południa nad Danią i zmierzać na wschód, w stronę Litwy. Możliwe jest powstanie na nim płytkiego niżu, który zasili wieczorne i nocne burze, dodając im wspomagania. Dlatego też możliwa będzie aktualizacja prognozy w godzinach popołudniowych, głównie w zakresie stopnia i zasięgu ostrzeżenia we wschodniej części kraju.
Pierwsze burze pojawią się najpewniej jeszcze przed południem, a szczyt ich aktywności przypadnie na późne popołudnie. Wieczorem i w nocy burze będą stopniowo zanikać, jednak miejscami utrzymają się do rana w poniedziałek.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Na ogół wyizolowane burze, w tym pojedyncze superkomórki, będą nieść w wyznaczonym regionie przelotne opady deszczu, a także silniejsze porywy wiatru. Możliwe jest powstanie lejów kondensacyjnych, a niski poziom kondensacji nie wyklucza krótkotrwałej i słabej trąby powietrznej. W większości jednak burze w tym obszarze będą umiarkowanej siły i nie powinny stanowić większego zagrożenia. Lokalnie możliwe będą związane z nimi opady niewielkiego gradu.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Wyznaczony region kraju będzie cechował się rozproszoną i na ogół słabą konwekcją. Burze pojawią się tu dość późno, głównie pod wieczór, oraz w nocy, przez co ich siła będzie relatywnie niska. Co więcej, obecne prognozy wskazują na dość niskie prawdopodobieństwo burz na południu i południowym wschodzie kraju, choć wiele w tek kwestii zależy od rozwoju niżu nad Danią i południowym Bałtykiem. Mimo tego mogą być z nimi związane punktowo silne opady deszczu, oraz porywisty wiatr.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.