Prognoza burzowa na 4.06.2022
Sobota przyniesie powrót burzowej aury, głównie na południowym wschodzie kraju. Polska znajdzie się bowiem w zasięgu płytkiego, lecz dynamicznego niżu, przechodzącego przez Węgry, który rozciągać będzie nad Czechami i Słowacją pofalowany front atmosferyczny. Choć najsilniejsze burze pojawią się u naszych południowych sąsiadów, również w naszym kraju miejscami zagrzmi. Czekają nas na ogół słabe i umiarkowane zjawiska, w znacznej części Polski słabo zorganizowane i przeważnie wbudowane w większą strefę opadów. Południowy wschód otrzyma jednak porcję silniejszych burz, łączących się w klastry i zdolnych do generowania intensywnych opadów deszczu, gradu i silnego wiatru. Dodatkowo część burz może stać się superkomórkami, które zintensyfikują zjawiska towarzyszące. Szczególną ostrożność powinni zachować turyści w górach, zwłaszcza w Karpatach.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W wyznaczonym regionie burze będą miały możliwość lepszej organizacji w struktury wielokomórkowe, a same układy będą miejscami znacznej siły. Część burz może przeistoczyć się w superkomórki, jednak szanse na powstanie trąby powietrznej będą znikome. Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, mogące powodować podtopienia i zalania, oraz wezbrania górskich rzek, oraz miejscami silny wiatr i opady gradu. Osoby przebywające w górach dodatkowo powinny mieć na uwadze występujące wyładowania atmosferyczne i na pierwszą oznakę zbliżającej się burzy, opuścić partie szczytowe. Zaobserwowanie burzy z wyprzedzeniem może być jednak trudne – komórki będą w większości wbudowane w rozległą strefę opadu, przemieszczającą się z zachodu na wschód.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Rejon MRG cechować się będzie głównie konwekcją wbudowaną w większą strefę opadów z lokalnymi, na ogół słabymi burzami. Na południu, głównie w rejonach górskich, komórki mogą się lepiej organizować i będzie ich więcej. Z tego powodu zalecamy wzmożoną ostrożność podczas wycieczek w góry, głównie w Tatry, Beskidy i Sudety. Burze nieść będą głównie wyładowania atmosferyczne, oraz miejscami silne opady deszczu. Miejscami może także spaść niewielki grad.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.