Prognoza burzowa na 30.07.2023
W niedzielę aura w kraju nieco się uspokoi. Na pogodę początkowo nadal wpływać będzie chłodny front atmosferyczny, za którym napłynie nieco chłodniejsza i wilgotna masa powietrza. Południe kraju będzie w zasięgu pofalowanego frontu atmosferycznego. W napływającej, chłodnej masie spodziewamy się ponownie rozwoju komórek konwekcyjnych. Na ogół jednak będą miały charakter izolowanych opadów i burz o niezbyt długim czasie życia. Nie wykluczone jednak, że z czasem komórki utworzą niewielki klaster burzowy. Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, towarzyszący burzom silniejszy wiatr i grad. Pierwsze z burz mogą się pojawić w okolicach południa, ostatnie wygasną wieczorem. Podwyższone szanse na burze, oraz znaczne sumy opadowe spodziewane są w górach.
NWL– Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W rejonie istnieje nieco podwyższone ryzyko pojawienia się burz. Mogą one nieść przede wszystkim silne opady deszczu i grad. Ze względu na trwający sezon turystyczny, warto zwracać uwagę na szybko zmieniające się warunki atmosferyczne. W przypadku kilku burz może dojść do sytuacji, gdzie z brzegów wystąpią mniejsze cieki wodne i rzeki.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W obszarze burze będą miały na ogół charakter rozproszony. Nie wykluczamy kilku izolowanych, ale nieco silniejszych komórek. Ich cykl życia nie powinien być długi. Burze mogą generować punktowo silne opady deszczu i drobny grad.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.