Prognoza burzowa na 30.06.2024 i noc z 30.06/1.07.2024
Niedziela będzie kolejnym w ostatnim czasie dniem z gwałtownymi burzami nad Polską. Bezpośrednio odpowiedzialny za to będzie niż który przywędruje do nas znad Niemiec. Już dzisiejszej nocy sprowadzi z południa Europy zasobną w wilgoć, niestabilną masę powietrza zwrotnikowego. Miejscami termometry pokażą nawet ponad 35 stopni. W połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza stworzy to dogodne podłoże do rozwoju burz. Potencjalnie obecność niżu, oraz nacierającego od zachodu frontu chłodnego powinny być niemal gwarantem rozległych i niszczycielskich burz, a przedfrontowa linia zbieżności wiatru wręcz podstawą do najwyższego stopnia zagrożenia. Część parametrów pogodowych jednak sugeruje mniej niszczycielski przebieg niedzielnych zjawisk. Choć część burz będzie bardzo niebezpieczna i niszcząca, tak najpewniej nie obejmą one znacznego obszaru z powodu istotnego niedoboru wilgoci w dolnej troposferze. Sugeruje to możliwe silne prądy zstępujące, ale i występowanie intensywnych i chłodnych lokalnych frontów wokół burz, które mogą niszczyć potencjał do rozwoju kolejnych, silnych komórek, oraz odcinać macierzystą burzę od ciepłego, wilgotnego powietrza. Innymi słowy, nadal istnieje wiele niepewności co do przebiegu burz w ostatnim dniu czerwca. Zjawiska mają potencjał do tego, aby stać się gwałtowne, jednak istnieje też wariant w którym powstanie jedynie kilka bardzo silnych superkomórek, natomiast reszta potencjału burzowego ograniczy się do rozległych stref opadów i klastrów burzowych z wbudowanymi superkomórkami, ale na ogół o umiarkowanej sile.
Bardzo prawdopodobny scenariusz to pierwsza seria burz w obrębie linii zbieżności, idąca z zachodu na wschód we wczesnych godzinach popołudniowych. Będzie ona najsilniejsza, w formie licznych klastrów, bądź nawet układu wielokomórkowego z wbudowanymi superkomórkami. Nie wykluczone że formacja przyjmie formę bow echo, czyli wygiętej w łuk niszczycielskiej burzy wiatrowej. Wówczas czekają nas gwałtowne porywy wiatru na znacznym obszarze, powodujące rozległe szkody. Zanim jednak burze połączą się we wspomniany system, będą one miejscami gwałtownymi superkomórkami, powodującymi nawalne opady deszczu, punktowo ekstremalnie silny i niszczący wiatr, a także opady gradu o średnicy ponad 5 cm. Nie wykluczona jest wówczas również trąba powietrzna. Druga, słabsza seria burz najpewniej przyniesie rozproszone superkomórki około 2-3 godziny po przejściu głównej linii burz. Towarzyszyć im mogą miejscami opady dużego gradu i silny wiatr, połączony z intensywnym deszczem. Ostatecznie burze powinny zacząć znacznie słabnąć po zachodzie słońca, mniej więcej w pasie centralnej Polski. Ostatnie wyładowania paść powinny przed świtem na wschodzie kraju.
Z powodu nadal dość licznych znaków zapytania, głównie odnośnie tego czy powstanie więcej niż kilka, krótkotrwałych, gwałtownych burz, prognoza będzie aktualizowana. Przypominamy, że jest ona informacją ogólną dla rozległego obszaru kraju. Należy mając na uwadze prognozowane warunki śledzić komunikaty meteorologiczne i ostrzeżenia, obejmujące niewielki obszar przestrzenny i czasowy. W takie dni jak 30, czerwca wszelkie aktywności na zewnątrz, imprezy masowe w plenerze, wydarzenia, zgromadzenia i eventy powinny mieć odpowiednie zabezpieczenie na wypadek wystąpienia w okolicy silnych burz, oraz przygotowane opcje sprawnej ewakuacji zgromadzonych z odpowiednim wyprzedzeniem.
UWAGA: Prognoza może zostać zaktualizowana w godzinach porannych!
DZ – Duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony): Burze, które pojawią się w obszarze DZ będą szczególnie niebezpieczne. Początkowo będą to silne, bardzo aktywne elektrycznie superkomórki burzowe generujące nawalne opady deszczu, silny, niszczący wiatr z porywami ponad 100 km/h, a także opady dużego gradu, który może przekraczać 5 cm średnicy. Miejscami grad będzie mógł jednak osiągać wielkość nawet 7-8 cm średnicy. Z czasem burze połączą się w większe struktury i układy. Burze mogą powodować rozległe szkody materialne, a w przypadku powstania układu MCS z wbudowaną linią szkwału (oraz widoczną sygnaturą radarową Bow Echo) porywy wiatru mogą osiągać i przekraczać 120 km/h. Same intensywne / nawalne opady mogą powodować liczne zalania i podtopienia, a w połączeniu z niszczącym wiatrem szkody mogą być bardzo duże. W północnej części obszaru istnieje ryzyko pojawienia się trąby powietrznej. Apelujemy do wszystkich o szczególną uwagę i śledzenie aktualnej sytuacji pogodowej. Niestety, burze te będą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia!
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): W obszarze SRD na północnym- zachodzie kraju początkowo pojawią się szybko rozwijające się burze, przyjmujące postać superkomórek burzowych. W prognozowanym środowisku kinematycznym będą się one przemieszczać dalej na wschód stopniowo łącząc się w większe klastry, aż do powstania układu burzowego, który pełnię swojej mocy pokaże w obszarze DZ. W drugim wyznaczonym rejonie SRD burze powinny zaczynać słabnąć, jednak nadal będą one groźne. Mogą tu występować superkomórki burzowe, opady dużego gradu, a także silny, niszczący wiatr osiągający w porywach ponad 100 km/h.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Burze, lub pozostałości po burzach, które dotrą do obszaru NWL w nocy, powinny być już zdecydowanie słabsze. Głównym zagrożeniem nadal będą intensywne opady deszczu oraz miejscami silny wiatr, grad o ile wystąpi nie powinien być dużych rozmiarów.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): W obszarze MRG burze będą w fazie zaniku. Mogą tu padać jeszcze wyładowania, jednak same zjawiska będą mocno osłabione. Niektóre modele pogodowe zakładają, że dotrą tu same opady i to także nie wszędzie w wyznaczonym obszarze.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.