Prognoza burzowa na 30.06.2021 i noc z 30/1.07.2021
Czas obowiązywania: od 30.06.2021 06:00 CEST do 1.07.2021 08:00 CEST
Środa zapowiada się jako dynamiczny dzień. Pogodę kształtować będzie wędrujący z południowego zachodu na północny wschód płytki niż, razem z chłodnym frontem atmosferycznym. Przed frontem zaznaczy się strefa zbieżności wiatru, która będzie wzmacniała potencjał do powstawania burz. Te z kolei mogą być dobrze zorganizowane, o długim czasie życia. Możliwy będzie także rozwój superkomórek burzowych,a wraz z nimi intensywne opady deszczu, a także opady gradu o średnicy mogącej przekraczać 3 cm. Głównym zagrożeniem będzie jednak możliwy silny, czołowy wiatr związany z układem burzowym. Istnieje też pewna szansa na rozwój mezocyklonalnej trąby powietrznej.
Część modeli dopuszcza powstanie jednego mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS), który może dość szybko przemieszczać się przez Polskę. Finalnie może się jednak okazać, że powstaną mniejsze układy wielokomórkowe lub klastry burz. Grzmieć może już od rana, natomiast ostatnie burze wygasną w drugiej połowie nocy. Komórki konwekcyjne będą się poruszać na północ-północny wschód. Możliwe jest także, że jedynie w części obszaru SRD wystąpią zjawiska konwekcyjne.
UWAGA! Rano możliwa jest korekta i aktualizacja obowiązującej prognozy.
SRD– średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W obrębie obszaru SRD możliwe będzie rozległe spektrum zjawisk pogodowych – zarówno intensywne opady deszczu i silny wiatr, możliwe opady gradu i występowanie superkomórek aż po punktowo silny wiatr. W przypadku powstania układu burzowego, na jego czele widoczna będzie chmura szelfowa, zwiastująca miejscami niszczący szkwał. Nie można także wykluczyć pojawienia się trąby powietrznej. Burze cechować będzie też spora aktywność elektryczna i długi czas życia poszczególnych komórek.
NWL– niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Prognozowane zjawiska powinny być nieco słabsze niż w obszarze SRD, jednak pojedyncze komórki również mogą być silne. Najpewniej będą to wygasające burze po nocnym układzie, a następnie powstające nowe burze w późniejszych godzinach. Największym zagrożeniem będą porywisty wiatr pochodzenia konwekcyjnego, a także punktowo silne opady deszczu.
MRG– marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W wyznaczonym obszarze mogą pojawić się wygasające komórki burzowe, które pozostaną po nocy z wtorku na środę. Tutaj także mogą powstać nowe burze, które wędrując dalej na północny wschód będą wzmacniać swój potencjał.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.