Prognoza burzowa na 30.05.2024 i noc z 30/31.05.2024
Czwartek (Boże Ciało) będzie kolejnym burzowym, majowym dniem. Pierwsze burze będą możliwe od godzin południowych, mogą występować w prawie całym kraju. Najgroźniejsze z nich rozwiną się na czele frontu chłodnego na zachodzie kraju oraz w ciepłym wycinku układu niskiego ciśnienia, występować będzie także linia zbieżności wiatru. Początkowo zjawiska burzowe przyjmować będą postać izolowanych komórek, z czasem będą się łączyć w większe i lepiej zorganizowane układy wielokomórkowe. Burze ponownie będą dobrze uwodnione, powodując lokalne zalania i podtopienia, możliwe będzie również wystąpienie powodzi błyskawicznych. Podobnie jak w ostatnich dniach, utworzyć się może układ training storms, który spowoduje lokalnie duże akumulacje opadów.
Oprócz opadów deszczu pojawią się silne, konwekcyjne porywy wiatru, możliwe będzie również zjawisko downburst i microburst. Rozwijać się też będą superkomórki burzowe niosące opady gradu o średnicy do 3-4 cm. Na zachodzie kraju, a szczególnie na północnym – zachodzie kraju istnieje małe ryzyko wystąpienia słabej i krótkotrwałej trąby powietrznej. Ryzyko to istnieć będzie również w całej strefie SRD, ale będzie ono zdecydowanie mniejsze niż na zachodzie i północnym zachodzie Polski. Burze mogą być aktywne elektrycznie.
SRD – średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): Podobnie jak w poprzednich dniach, w rejonie SRD spodziewamy się największej ilości punktowo silnych i wydajnych opadowo burz. Ponownie może utworzyć się układ training storms (burz przechodzących jedna za drugą nad tym samym miejscem), generując znaczne sumy opadowe, które z kolei mogą prowadzić do licznych zalań i podtopień. W obszarze mogą występować także superkomórki burzowe z opadami gradu do 3-4 cm średnicy, ponadto nie wykluczone zjawiska downburst / microburst. Istnieje także ryzyko pojawienia się słabej trąby powietrznej. Burze, które rozwiną się w obszarze, będą aktywne elektrycznie.
NWL– niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Burze, które pojawią się w wąskim obszarze NWL mogą także być lokalnie dość silne. Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu i grad, a lokalnie także silny wiatr.
MRG– marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Szansa rozwoju burz na tym obszarze będzie niższa niż w pozostałych obszarach. Burze, jeśli się pojawią powinny być na ogół słabe, a głównym zagrożeniem będzie punktowo intensywny opad deszczu.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.