Prognoza burzowa na 30.03.2023 i noc z 30/31.03.2023
Na czwartkową aurę wpływać będzie niż, wędrujący przez południowy Bałtyk. Sprowadzi on najpierw front ciepły, a za nim chłodny, które pozwolą na rozwój konwekcji w znacznej części zachodniej i północnej Polski. Im dalej na zachód, tym warunki będą lepsze, W linii frontu, bądź też na przedfrontowej linii zbieżności wiatru mogą pojawić się większe, bardziej trwałe strefy konwekcji, w tym z lokalnymi liniami szkwałowymi. Nie wykluczone, że miejscami wystąpią burze o niskiej bądź umiarkowanej aktywności. Większość wyładowań padnie najpewniej późnym popołudniem, bądź wieczorem, jednak obecność frontu, bliskość niżu i ogólnie umiarkowane warunki konwekcyjne mogą utrzymać burze do późnych godzin nocnych. Im dalej na zachód kraju, tym pojawią się one wcześniej, będą bardziej prawdopodobne i na ogół silniejsze. Nadal jednak powinny być dość lokalne, przez co nie wszędzie wystąpią.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W wyznaczonym regionie burze będą lepiej zorganizowane, możliwe że pod postacią formacji liniowej. Na ogół będą one umiarkowanej siły, niosąc intensywne opady deszczu, lokalnie grad i silne porywy wiatru. Nie wykluczone że pojawi się przynajmniej jedna superkomórka burzowa.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Region MRG doświadczy również konwekcji, także związanej z burzami, jednak aktywność elektryczna będzie tu znacznie bardziej ograniczona i rozproszona. Nadal jednak miejscami może przelotnie padać deszcz, może także wystąpić grad, a przechodzeniu komórek burzowych towarzyszyć będą silne porywy wiatru.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.