Prognoza burzowa na 3.10.2023 i noc z 3/4.10.2023
We wtorek późnym popołudniem, oraz w nocy z wtorku na środę prognozowane jest przejście układu burzowego, związanego z aktywnym, chłodnym frontem atmosferycznym i zatoką niżową tworzącego się nad południową Skandynawią niżu Noah. Najsilniejsze burze pojawią się w obszarze średniego zagrożenia burzowego (pomarańczowa strefa), obejmującym pas od Ziemi Lubuskiej po Pomorze Gdańskie i Warmię. Z systemem związane będą silne porywy wiatru, lokalnie dochodzące do 90-100 km/h na całej jego szerokości. Burzom towarzyszyć będzie również silny opad deszczu, miejscami nie wykluczamy gradu. Przy tak dużej dynamice przechodzącego układu, niewykluczony jest przypadek lokalnego incydentu wiatrowego, związanego z silnym wiatrem prostoliniowym lub tornadem szkwałowym (prawdopodobieństwo jest niewielkie, ale nie można go wykluczyć). Burze i sam układ będą mało aktywne elektrycznie, wyładowania atmosferyczne wystąpią lokalnie, a w wielu miejscach nie zagrzmi wcale. Na Bałtyku prognozowany jest sztorm i możliwa cofka. Pierwsze wyładowania powinny paść późnym popołudniem, a szczyt aktywności frontu przypadnie na godziny wieczorne i wczesnonocne. W drugiej połowie nocy, front powinien znacznie osłabnąć.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Choć prawdopodobieństwo silnych burz będzie relatywnie niskie, to nie można go bagatelizować. Z tego też powodu postanowiliśmy wydać średni stopień zagrożenia burzowego, związany głównie z punktowo silnymi porywami wiatru i intensywnym deszczem. Burze miejscami mogą być także aktywne elektrycznie, jednak na ogół front nie powinien generować znacznej ilości wyładowań. Nie wykluczamy przynajmniej jednej superkomórki, niosącej zintensyfikowane zjawiska. Możliwe jest także powstanie tornada szkwałowego.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Obszary objęte niewielkim stopniem zagrożenia burzowego będą spokojniejsze od rejonu SRD. Mimo tego i tu lokalnie mogą pojawić się niebezpieczne zjawiska, związane z przechodzącym frontem chłodnym. Burze, jak i formacje konwekcyjne mogą generować tu intensywne opady deszczu, silny wiatr i lokalnie grad. Powstawać mogą punktowe szkody, zwłaszcza związane z silnymi porywami wiatru szkwałowego, czy związanego z prądami zstępującymi.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W wyznaczonym regionie szanse na wystąpienie burz będą znikome, a poza punktowo silnym wiatrem, przechodzący front nie powinien stanowić większego zagrożenia. Mimo tego i w tej części kraju mogą wystąpić lokalne szkody, czy przerwy w dostawie prądu. Miejscami może też intensywnie padać deszcz.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.