Prognoza burzowa na 3.05.2025 i noc z 3/4.05.2025

Prognoza burzowa na 3.05.2025 i noc z 3/4.05.2025
W sobotę, w dniu Święta Konstytucji 3. Maja, przez Polskę nadal będzie przechodził front chłodny, rozpięty niżem znad Finlandii a płytkim ośrodkiem u brzegów Portugalii. Głównym układem pogodowym, zasilającym jednak ów układ będzie rozbudowujący się na południe od Islandii wyż, który w kolejnych dniach sprowadzi do naszej części Europy chłodne powietrze, wolne od opadów, ale z ponownym ryzykiem przymrozków. Zanim to jednak nastąpi, chłodne powietrze będzie stopniowo nasuwać się nad środkową i południową część Polski. Powoli zagłębiający się w nasz kraj front będzie dodatkowo zasilany prądem strumieniowym w swojej osi, który jednocześnie będzie kierował burzami i opadami. Choć sam front będzie zmierzał na południe, to związane z nim komórki opadowe i burzowe przemieszczać się będą na wschód z lekkim odchyleniem do południowego wschodu. Dodatkowo prąd strumieniowy, podobnie jak w piątek, będzie wspierał rozwój burz. Te mogą pojawić się wczesnym popołudniem na Dolnym Śląsku i stopniowo będą się nasilać, wędrując na wschód. Będą się one następnie łączyć w większe struktury, w tym potencjalnie w układ, który przejdzie przez południową Polskę. Za równo w układzie, jak i przed jego powstaniem, prognozowane są superkomórki burzowe, niosące silne porywy wiatru, oraz nawalny deszcz i punktowo grad. Może on przyjąć dwie formy – intensywny opad niewielkiego gradu, powodujący znaczną akumulację, bądź lokalne opady dużych gradzin. Nie wykluczone także jest powstanie trąby powietrznej. Większe klastry i układ w późniejszych godzinach dnia będą nieść głównie punktowy grad, oraz głównie intensywny i długotrwały deszcz, a także silne porywy wiatru, potencjalnie niszczące. O szczególną ostrożność apelujemy do osób przebywających w górach. Aktywność burzowa możliwa będzie od południa do drugiej połowy nocy.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): Średnie zagrożenie burzowe zostało wydane dla pasa od Dolnego Śląska po południową Lubelszczyznę, oraz na Bramy Morawsko-Orawskiej z powodu prognozowanych silnych burz, początkowo wyizolowanych, następnie łączących się w większy układ. System zacznie powstawać na Dolnym Śląsku od wyizolowanych burz, w tym superkomórek, niosących silne porywy wiatru, opady gradu i intensywny deszcz, a punktowo także zagrożenie trąbą powietrzną. Będą się one następnie łączyć w większe formacje, a następnie potencjalnie w układ wielokomórkowy, niosący silny wiatr na znacznym obszarze, a także intensywny deszcz. Dodatkowo wieczorem, po przejściu głównego systemu burzowego, na południu województw opolskiego i śląskiego, mogą pojawić się kolejne, wyizolowane i potencjalnie groźne superkomórki. Co więcej, prognozowane warunki wskazują na możliwość zjawiska splitting cells, czyli rozdzielania się burz. Wówczas gwałtownie nabierają one siły, niosąc zintensyfikowane zjawiska, oraz ryzyko trąby powietrznej w przypadku superkomórek.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty, obszar południowy): We wschodniej części Sudetów, oraz w Karpatach i na ich przedgórzu, burze będą słabsze i mniej prawdopodobne. Wystąpią tu początkowo jako lokalne wyładowania i przelotny deszcz, już wczesnym popołudniem. W późniejszych godzinach może miejscami wystąpić kolejna seria burz, związana z przemieszczającym się systemem z obszaru średniego zagrożenia burzowego. W Kotlinie Kłodzkiej, oraz w południowej części województwa opolskiego burze pojawią się dość wcześnie i następnie przemieszczą się dalej na wschód, stanowiąc część klastra który przewędruje przez Małopolskę, Górny Śląsk i Podkarpacie. W wyznaczonym regionie głównym zagrożeniem będą silne opady deszczu i punktowo wiatr. Dodatkowym zagrożeniem będą wyładowania doziemne, szczególnie groźne dla osób przebywających w górach. Lokalnie nie wykluczamy gradu.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty, obszar północny):
W obszarze niewielkiego zagrożenia burzowego w centrum Polski, pojawić się mogą rozproszone, przelotne burze, niosące intensywne opady deszczu i miejscami silny wiatr. Punktowo możliwy będzie także grad. Może się tu także ulokować północna część większego układu, który przejść ma przez południową Polskę. Szanse na burze będą tu na ogół niewielkie, podobnie jak potencjalne ryzyko z nimi związane.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Relatywnie wąski pas marginalnego zagrożenia burzowego został wydany z powodu możliwości powstania tu krótkotrwałych, słabych burz, niosących punktowo intensywny deszcz. oraz silny wiatr. Nie wykluczamy także niewielkiego gradu.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.