Prognoza burzowa na 3.05.2024 i noc z 3/4.05.2024
Piątek może przynieść pierwsze w najbliższych dniach burze. Zjawiska ograniczą się do zachodniej części kraju i miejscami mogą być dość silne. Związane będą z chłodnym frontem, który zbliży się popołudniu do Polski. W jego obrębie spodziewamy się inicjacji konwekcji, a w efekcie, izolowanych, ale zapewne powiązanych większą strefą opadów, burz. Komórki będą nie tylko zasobne w wilgoć, ale i powolne, przez co istnieje ryzyko zalań i podtopień. Poza opadami, groźne będą też punktowo silne porywy wiatru, oraz oczywiście wyładowania atmosferyczne. Burz spodziewamy się głównie w drugiej połowie dnia, zwłaszcza na krańcach południowo-zachodnich. O szczególną ostrożność apelujemy do osób spędzających długi majowy weekend w Sudetach.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Na krańcach zachodnich Polski, spodziewamy się w piątek zasobnych w wilgoć, powolnych i przeważnie umiarkowanej siły burz z gradem, silnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Zjawiska nieść mogą głównie długotrwały, intensywny deszcz, a także silne porywy wiatru, mogące wywołać lokalne szkody. Nie wykluczone, że będą wbudowane w większe strefy opadów, przez co wcześniejsze ich dostrzeżenie może być trudne. Jest to szczególnie istotne dla osób przebywających w górach, czy na otwartej przestrzeni.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Region MRG będzie mniej narażony na wyładowania, jednak i tu spodziewamy się lokalnych zjawisk konwekcyjnych. Burze będą powolne i zasobne w wilgoć, więc lokalnie możliwe będą podtopienia. W mniejszym stopniu zagrożeniem tu będą silne porywy wiatru, oraz opady niewielkiego gradu. Oczywiście głównym zagrożeniem, jak zawsze, są wyładowania atmosferyczne.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.