Prognoza burzowa na 3.01.2025 i noc z 3/4.01.2025 [AKTUALIZACJA]
Piątek może przynieść pierwszy, silniejszy incydent burzowy 2025 roku w Polsce. Za sprawą wędrującego z północnego zachodu frontu chłodnego, powiązanego z niżem znad północnego Bałtyku, nastąpi nasilenie się konwekcji nad wodami Morza Bałtyckiego. W jego linii następnie powstanie ścisły klaster chmur kłębiastych, tworzących formację liniową. W pełni uformowany układ osiągnie maksimum swojej siły w momencie dotarcia do polskiego wybrzeża. Wówczas prognozowane są intensywne opady deszczu, miejscami przechodzącego w deszcz ze śniegiem lub krupę śnieżną. Spodziewana znaczna rozbudowa pionowa układu może przynieść też opady gradu. Związane z nim burze będą dobrze rozwinięte jak na zimową część roku, wspomagane dodatkowo odpowiednimi warunkami kinematycznymi. Objawią się one dodatkowo pod postacią silnego wiatru, nie wykluczone także wystąpienie punktowych zawirowań w dolnej i środkowej troposferze. Stwarza to więc niewielkie, ale istniejące, zagrożenie krótkotrwałą trąbą powietrzną. Układ najpewniej szybko zacznie tracić na sile po wejściu nad ląd, jednak za nim napłynie także umiarkowanie niestabilna masa powietrza, w której możliwe będzie powstanie kolejnych, tym razem rozproszonych burz, niosących intensywne opady deszczu, przechodzące w śnieg, oraz lokalnie gradu. Punktowo mogą im towarzyszyć kolejne, silne porywy wiatru. Pierwsze wyładowania padną najpewniej około południa, ostatnie mogą występować nawet w drugiej połowie nocy.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W pasie nadmorskim, oraz na obszarze przyległym spodziewamy się największej intensywności zjawisk burzowych, oraz związanych z linią szkwałową. W momencie uderzenia w ląd układ może generować porywy wiatru dochodzące do 90 km/h, a lokalnie przekraczające 100 km/h. Towarzyszyć mu będą intensywne opady deszczu, szybko przechodzące w śnieg i deszcz ze śniegiem. Nie wykluczone że dodatkowo wystąpi grad. Część z burz może krótkotrwale generować punktowe, bardzo silne porywy wiatru. Nie wykluczamy także krótkotrwałej trąby powietrznej. Po przejściu układu, w godzinach wieczornych i nocnych, pojawią się przelotne opady śniegu, mogące formować pasy konwekcyjne. Związane z nimi będą sporadyczne burze, oraz długotrwałe, intensywne opady śniegu, które miejscami wyniosą do 10 cm w ciągu 12 godzin.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Obszar północnej Polski będzie regionem w którym wspomniany układ liniowy będzie wytracał siłę. Nadal jednak lokalnie będzie groźny, niosący porywy wiatru przekraczające 80 km/h, a także intensywne opady śniegu i miejscami gradu. To również w tym regionie można się spodziewać lokalnych, intensywnych opadów śniegu po przejściu frontu (głównie w godzinach nocnych). Miejscami w ciągu 12 godzin spadnie ponad 10 cm świeżego śniegu. Będą to jednak bardzo punktowe opady, głównie na Pomorzu Środkowym i w części Zachodniego.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W większości pozostałej części Polski możliwe będą sporadyczne wyładowania, lub krótkotrwałe burze, związane z przechodzącym frontem chłodnym, oraz w godzinach nocnych, z napływem świeżego powietrza arktycznego. Z burzami związane będą punktowo intensywne opady śniegu, a także silne porywy wiatru.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.