Prognoza burzowa na 29.08.2023 i noc z 29/30.08.2023
We wtorek system frontów, który w ostatnich dniach przyniósł nam silne burze, nadal będzie odpowiedzialny za pogodę w naszym kraju. Choć początkowo będziemy w zasięgu ciepłego odcinka frontu, to z biegiem dnia zacznie dominować sekcja chłodna, w której obrębie może uformować się płytki, ale dynamiczny niż. Jego obecność ponownie podwyższy parametry konwekcyjne, oraz przyniesie silny napływ wilgotnego powietrza. Sam układ będzie też silnym inicjatorem pionowego ruchu powietrza, który pozwoli na powstanie dość licznych, gwałtownych burz. Choć grzmieć może już od rana, to godziny popołudniowe, wieczorne i nocne będą głównym okresem aktywności burzowej. Popołudniu zaczną formować się początkowo wyizolowane, stopniowo łączące się w większe struktury burze, przybierające często formę superkomórek. Te najsilniejsze mogą nieść nawalne opady deszczu, grad o średnicy ponad 5 cm, oraz niszczące porywy wiatru. Będą też bardzo aktywne elektrycznie i mogą nieść ryzyko powstania tornada. Sytuacja szczególnie w pasie centralnym Polski wygląda szczególnie niebezpiecznie.
DZ – Duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony): Znaczna część wschodniej i centralnej Polski znalazła się w obszarze dużego zagrożenia burzowego. Oznacza to możliwość powstania miejscami niszczących burz, w tym superkomórek, zdolnych do wygenerowania nawalnego deszczu, silnego wiatru i gradu o znacznej średnicy. Zjawiskom towarzyszyć będą także punktowe, silne prądy zstępujące, powodujące poważne szkody. Nie wykluczamy także trąb powietrznych. W późniejszych godzinach komórki będą się łączyć w większe klastry, być może także w układ, przechodząc wówczas przez północną część Polski. Wspomniany układ może powodować długotrwałe i nawalne opady deszczu, oraz silny wiatr.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W relatywnie wąskim pasie średniego zagrożenia burzowego, przewidujemy intensywne zjawiska burzowe, głównie z silnym wiatrem i nawalnym deszczem. Miejscami pojawić się może także grad. Tu jednak prawdopodobieństwo burz będzie mniejsze, a potencjał do ich rozwoju ograniczony przez zachmurzenie. Możliwe jednak, że część z prognozowanych tu burz będzie superkomórkami, z których przynajmniej jedna powinna być gwałtowna i lokalnie niszczycielska.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Obszar niewielkiego zagrożenia burzowego będzie już za linią frontu, przez co prognozowane zjawiska nie powinny być aż tak silne i niszczycielskie jak w centrum i na wschodzie. Mimo tego punktowo mogą one powodować zalania, czy szkody wiatrowe. Nie wykluczamy także gradu. Zjawiska w większości będą wbudowane w większą strefę opadów, a same, nie będą wysoce prawdopodobne.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Zachodnia część kraju będzie mało prawdopodobna do rozwoju burz. Jeśli jednak wystąpią, będą na ogół słabe. Związane z nimi będą przede wszystkim intensywne opady deszczu i punktowo silny wiatr. Zagrożeniem będą oczywiście także i wyładowania. Część z burz może nieść niewielki grad.
Uwaga! Prognoza może zostać zaktualizowana, zarówno obszar jak i stopień zagrożenia! Zalecamy śledzenie aktualnych komunikatów oraz obserwację nieba! Burze mogą powodować poważne szkody materialne na dużym obszarze kraju stanowiąc realne zagrożenie dla życia i zdrowia!
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.