Prognoza burzowa na 29.08.2022
W poniedziałek większość kraju będzie w zasięgu wyżu znad Morza Norweskiego, który sprowadzać będzie z północy chłodniejsze, zasobne w wilgoć powietrze polarnomorskie. Na wschodzie Polski nadal zaznaczać się będzie stacjonarny, pofalowany front atmosferyczny. W pasie wschodnim możliwe więc będą na ogół umiarkowane burze, niosące znaczne ilości opadów. Wyładowań i deszczu spodziewamy się głównie rano, oraz w godzinach okołopołudniowych. Dodatkowo na wybrzeżu pojawić się mogą przelotne opady pochodzenia konwekcyjnego. Nie wykluczone, że miejscami i tam zagrzmi. Burzom towarzyszyć może punktowo niewielki grad, czy silny wiatr, zwłaszcza na północnym wschodzie (rejon NWL). Aktywność burz na wschodzie kraju zaniknie popołudniu, na wybrzeżu lokalnie grzmieć może do rana.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Wyznaczony rejon niewielkiego zagrożenia burzowego cechować się będzie podwyższonymi parametrami konwekcyjnymi, co niesie ze sobą prawdopodobieństwo powstania klastrów burzowych z obfitymi opadami, mogącymi powodować miejscami zalania. Same zjawiska będą jednak na ogół umiarkowane bądź słabe. Możliwe będzie powstanie jednej czy dwóch superkomórek, nie powinny jednak nieść znacznego zagrożenia. Poza opadami i wyładowaniami, możliwe będą także lokalnie silne porywy wiatru, czy opady niewielkiego gradu.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W obszarze MRG prognozujemy rozproszoną konwekcję wewnątrzmasową (Pomorze i Warmia), lub strefy opadów z wbudowanymi, słabymi burzami w godzinach przedpołudniowych (wschód kraju). W obu przypadkach zjawiska będą lokalne, słabe i w większości krótkotrwałe. Nieść będą ze sobą punktowo silny deszcz i niewielki grad.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.