Prognoza burzowa na 29.07.2023
W sobotę będziemy w zasięgu niżu znad Szkocji, którego fronty stopniowo przemieszczać się będą nad Europą Środkową. W pierwszych godzinach dnia oddziaływać na nas będzie strefa przed frontem ciepłym, który jeszcze przed południem powinien przekroczyć naszą zachodnią granicę. W ciepłym wycinku niżu napływać będzie zasobna w wilgoć i umiarkowanie niestabilna masa powietrza. Wbudowane w ciepły sektor linie zbieżności wiatru, oraz występujące tam uskoki wiatru pozwolą na rozwój dość licznych, na ogół umiarkowanych burz, które jednak mogą pod koniec dnia przybierać na sile i organizować się w większe struktury. Wraz z wejściem w godzinach nocnych frontu chłodnego, spodziewamy się przejścia z zachodu na wschód Polski klastra opadowego z wbudowanymi burzami. Część z nich może być silna. Pierwsze wyładowania przewidujemy około południa, ostatnie burze z kolei opuszczą nasz kraj najpewniej nad ranem.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Północno-zachodnia, częściowo północna i środkowa Polska będą najbardziej narażonymi na burze regionami kraju. To również tutaj powinny pojawić się najwcześniej, choć nie wszędzie. W pierwszych godzinach popołudnia, komórki będą na ogół wyizolowane i dopiero powinny nabierać mocy, oraz łączyć się w większe struktury. Nie wykluczamy tu superkomórek, niosących silne porywy wiatru i intensywny deszcz, oraz grad. Możliwe będą także pojedyncze przypadki lejów kondensacyjnych, a nawet trąba powietrza. Głównym zagrożeniem będą tu jednak wspomniane opady deszczu, które lokalnie mogą być bardzo obfite i powodować zalania.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Obszar niewielkiego zagrożenia burzowego obejmuje większość południa, południowo-zachodniej, środkowo-wschodniej i część północnej Polski z powodu możliwości wystąpienia tu umiarkowanych, lokalnie silnych burz, mogących powodować zalania i szkody wiatrowe. W centralnej i północnej Polsce szanse na wyładowania będą podwyższone. To również tutaj możliwe będą, głównie w nocy, miejscami silniejsze zjawiska, związane z wędrującym frontem chłodnym. Poza opadami i wiatrem, możliwe będą tu opady gradu. Nie wykluczamy też sporadycznych, raczej krótkotrwałych superkomórek, z czego przynajmniej jedna może mieć potencjał do wygenerowania trąby powietrznej.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Północno-wschodnia część kraju burz może się spodziewać dopiero w nocy. Powinny być one słabe i raczej krótkotrwałe, wbudowane w większy klaster opadowy. Możliwe jednak, że ostatecznie tu nie zagrzmi. Mimo tego punktowo może wystąpić silny wiatr, poprzedzający intensywne opady deszczu.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.