Prognoza burzowa na 29.06.2022 i noc z 29/30.06.2022
W środę pozostaniemy w zasięgu pofalowanego frontu, który ułoży się w południe czasu urzędowego (14:00 czasu polskiego) mniej więcej w linii od Mazur, przez centralną Polskę, po południowy zachód kraju. Jego obecność ponownie przyniesie możliwe linie zbieżności wiatru, a także przyczynić się może do powstania wtórnego ośrodka niżowego nad naszym krajem. Dodatkowo będzie on rozgraniczał gorącą i wilgotną masę zwrotnikową od chłodniejszego, ale również wilgotnego i dość niestabilnego powietrza polarnomorskiego. Podwyższone parametry konwekcyjne, uskoki wiatru, oraz znaczne zasoby wilgoci pozwolą na rozwój miejscami silnych burz w formie klastrów, układów, czy pojedynczych, miejscami gwałtownych komórek. Część z nich może przeistoczyć się w superkomórki, niosące znacznej średnicy grad, nawalny deszcz i miejscami bardzo silny wiatr. Burze podobnie jak we wtorek będą się cechowały miejscami znaczną aktywnością elektryczną. Nie można wykluczyć pojawienia się trąby powietrznej.
UWAGA: Nastąpiła aktualizacja prognozy burzowej.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Obszar południowo-zachodniej Polski będzie najbardziej narażony na burze. Będą one za równo pod postacią klastrów, jak i pojedynczych, miejscami gwałtownych burz. Przyniosą one lokalne zalania i podtopienia, opady gradu miejscami o znacznej średnicy, oraz silny wiatr. Dodatkowo burze będą aktywne elektrycznie. Ich potencjalnie znaczna ilość, wysokie uwodnienie, oraz tendencja do łączenia się mogą spowodować znaczne podtopienia na większym obszarze. Dodatkowo część burz może przeistoczyć się w superkomórki, przez co związane z nimi zjawiska będą zintensyfikowane. Istnieje niewielka szansa na pojawienie się trąby powietrznej. Osoby przebywające w Sudetach, czy na wodzie, powinny zachować szczególną ostrożność.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W rejonie NWL burze będą słabsze, jednak nadal mogą powodować miejscami znaczne szkody, zwłaszcza związane z ulewnym deszczem i długotrwałymi opadami. Komórki miejscami mogą być silne, nieść grad o znacznej średnicy, czy silne porywy wiatru. Osoby przebywające w górach, czy na wodzie uprasza się o zachowanie szczególnej ostrożności.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Obszar ten cechować się będzie możliwym rozwojem konwekcji, głównie w większych strefach opadów związanych z frontem. Burze będą na ogół trudne do zaobserowania z wyprzedzeniem, ale będą także przeważnie słabej do umiarkowanej siły. Głównym zagrożenie z nimi związane będzie intensywny opad deszczu. Miejscami pojawić się może niewielki grad, lub może mocniej powiać.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.