Prognoza burzowa na 29.06.2020
Czas obowiązywania: od 29.06.2020 08:00 CEST do 30.06.2020 08:00 CEST
Poniedziałek przyniesie kolejny w ostatnim czasie gwałtowny incydent burzowy, niestety ponownie na wschodzie kraju. Wiele wskazuje na to, że największe sumy opadowe ponownie zanotujemy na Podkarpaciu i w Małopolsce, gdzie w ostatnim czasie niemal regularnie dochodzi do powodzi i poważnych podtopień. Za sprawą wędrującego przez Polskę frontu chłodnego, wyparta zostanie zalegająca nad krajem masa wilgotnego i gorącego powietrza. Wypieranie to będzie gwałtowne – szybko zaczną budować się silne burze, w tym liczne superkomórki, łączące się w klastry i większe układy. Te mogą przyjąć w późniejszych godzinach formę liniową, lub nawet łuku, co oznacza poważne zagrożenie ze strony silnego, niszczącego w porywach wiatru prostoliniowego. Dodatkowo z burzami związane będą intensywne i miejscami nawalne opady deszczu, oraz grad, który w niektórych przypadkach będzie osiągał znaczne rozmiary. Istnieje także ryzyko powstania trąby powietrznej. Co więcej, front ma pofalować, co stwarza wysokie zagrożenie nagłym nasileniem się gwałtownych zjawisk i serią niszczycielskich burz na znacznym obszarze wschodniej Polski.
Sytuacja w poniedziałek będzie miejscami bardzo niebezpieczna, dlatego apelujemy stałe monitorowanie sytuacji i uwzględnienie w planach dnia konieczności szybkiego udania się do budynku, lub w inne, bezpieczne podczas burzy miejsce.
DZ – Duże zagrożenie burzowe (obszar czerwony):
Burze w tym obszarze będą w fazie dojrzałej i w większości przypadków powiązane w większe układy. Jednak także wyizolowane burze będą stanowić poważne zagrożenie, w niektórych przypadkach nawet większe. Prognozowane warunki pozwolą na rozwój licznych, silnie uwodnionych i gwałtownych burz superkomórkowych. Te nieść będą miejscami zjawiska o skali katastrofy – nawalne opady deszczu, bardzo silny wiatr i duży grad, nie wykluczamy także przynajmniej jednej trąby powietrznej. Pofalowany front daje pole do wszelakich, groźnych zjawisk burzowych przez wiele godzin. Nie jest jednak gwarancją, że wszędzie zagrzmi. W razie powstania wyizolowanych burz, będą one niosły lokalne, ale poważne szkody. Układy, które prognozujemy głównie w centrum i na północy obszaru, szkody będą na znacznym obszarze.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Burze w większości będą się tu formować. Miejscami mogą jednak już być silne, lub nawet gwałtowne. Główne zagrożenie w tym obszarze to silny wiatr i nawalne opady, zwłaszcza na północy i w centrum obszaru. Istnieją także warunki wystarczające do powstania trąby powietrznej, jednak mniejsze niż w pasie wschodnim. Burze dość szybko przejdą przez ten obszar. Po wystąpieniu pierwszej fali nawałnic, nie powinny wystąpić kolejne burze. Mimo prognozowanych, słabszych warunków, burze nadal będą miejscami groźne i nie należy ich bagatelizować.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Obszar wydany ze względu na możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu i silnego wiatru, miejscami połączonego ze słabymi i umiarkowanymi burzami, bądź komórkami w fazie rozwoju. Burze same w sobie nie powinny stanowić poważnego zagrożenia, jednak związane z nimi, bądź z frontem zjawiska, miejscami mogą być niebezpieczne.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Obszar możliwej zafrontowej konwekcji z przelotnymi opadami i lokalnie z burzami. Zjawiska nie będą silne, a ich prawdopodobieństwo będzie znikome.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.