Prognoza burzowa na 29.05.2024 i noc z 29/30.05.2024
W środę nad Polską zanikać będzie front chłodny, związany z niżem znad południowej Skandynawii. Jego miejsce stopniowo zacznie wypełniać nacierająca od wschodu cieplejsza masa powietrza. W ciągu dnia prognozowane jest wystąpienie burz na czele frontu ciepłego w centrum kraju. Zjawiskom intensywności doda wspomniany, zanikający front chłodny, oraz powstała po nim płytka zatoka niskiego ciśnienia. Burze ponownie będą powolne. Przez to mogą mieć potencjał do generowania zalań, podtopień i powodzi błyskawicznych. Możliwe będzie powstanie układu training storms, czyli serii burz idących jedna za drugą nad daną lokalizacją. Oprócz dużego zagrożenia opadem, prawdopodobne są opady gradu o średnicy do 3 cm, silne konwekcyjne porywy wiatru, oraz bardzo małe zagrożenie krótkotrwałą trąbą powietrzną. Możliwe jest również wystąpienie superkomórek burzowych. Część burz w zachodniej strefie niskiej wystąpić może w nocy. Szczególnie uważać powinny osoby przebywające w górach. Burze mogą pojawiać się tak szybko i bez wielu ostrzeżeń. Pierwsze wyładowania mogą paść jeszcze przed południem.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Region średniego zagrożenia burzowego jest najbardziej prawdopodobnym do powstania środowych burz. Choć zjawiska na ogół nie będą silne, to ich duża ilość, powolna prędkość przemieszczania się, oraz możliwość powstania serii burz idących jedna za drugą (training storms), stwarzają poważne zagrożenie licznymi zalaniami. Poza długotrwałym i punktowo intensywnym deszczem, burze nieść będą także opady gradu i lokalnie silny wiatr. Część z burz przeistoczy się z superkomórki, niosące nasilone zjawiska im towarzyszące. Przyniosą także niewielkie zagrożenie tornadem. Komórki powinny łączyć się w większe, dość luźne klastry, więc ostatecznie, głównie popołudniu i pod wieczór, mogą objąć znaczny obszar.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W regionie niewielkiego zagrożenia burzowego, szanse na wyładowania będą niższe, a ogólna ilość burz będzie mniejsza niż w pasie od Małopolski po Mazury i Warmię (region SRD). Jednak również tutaj mogą pojawić się długotrwałe, intensywne opady deszczu, powodujące zalania i podtopienia. Dodatkowo możliwe będą tu opady gradu i punktowo silny wiatr. Część z burz, głównie w pasie od Żuław Wiślanych po Żywiecczyznę może być superkomórkami burzowymi. Wówczas poza silniejszymi zjawiskami, pojawi się marginalne prawdopodobieństwo słabej trąby powietrznej.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W pasie centralnym Polski, oraz na krańcach wschodnich pojawią się dogodne warunki do rozwoju konwekcji, jednak w większości ograniczy się ona do rozproszonych przelotnych opadów deszczu i ewentualnie pojedynczych wyładowań. W razie powstania burz, punktowo możliwy będzie silny deszcz, połączony z lokalnymi opadami gradu, oraz silniejszym wiatrem.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.