Prognoza burzowa na 28.08.2023 i noc z 28/29.08.2023
W poniedziałek pozostaniemy w zasięgu pofalowanego frontu atmosferycznego, który w poprzednich dniach przyniósł nam opady i silne burze. Niemal stacjonarny układ pogodowy tylko nieznacznie przesunie strefę burz na wschód kraju. Na pograniczu wilgotnej i gorącej masy powietrza na wschodzie, oraz chłodniejszego powietrza na zachodzie Polski, wystąpią dogodne warunki do rozwoju lokalnie silnych burz. Podobnie jednak jak w niedzielę, większość z nich uaktywni się dopiero wieczorem lub w nocy. Obecne prognozy wskazują na początkowo rozproszone, miejscami silne burze, łączące się w większy układ, być może w formie linii szkwałowej, przemieszczającej się w nocy z poniedziałku na wtorek przez południową i centralną część kraju, ku północy. Słabnący system burzowy ma dotrzeć we wtorek nad ranem nad północ kraju. W ciągu dnia na ogół nie przewidujemy burz, choć lokalnie może zagrzmieć na wybrzeżu, czy na wschodzie i południu Polski. Możliwa będzie aktualizacja prognozy w ciągu dnia w poniedziałek.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Region ten został wyznaczony z powodu podwyższonego zagrożenia ze strony możliwych wieczornych i nocnych burz. Przewidujemy układ z wbudowanymi superkomórkami, niosący silne porywy wiatru, intensywny deszcz, oraz grad. Nie można też wykluczyć trąby powietrznej. Burze pojawią się dość późno, najpewniej późnym wieczorem w południowej części kraju i z biegiem nocy będą przemieszczać się na północ. Początkowo wyizolowane komórki, szybko powinny się łączyć w klastry, a później w wielokomórkowy układ. Na chwilę obecną największej intensywności zjawisk spodziewamy się w centrum i na południu kraju.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Wyznaczony obszar będzie spokojniejszy, choć i tu może zagrzmieć w nocy z poniedziałku na wtorek. Dodatkowo miejscami burze mogą wystąpić także w ciągu dnia, zwłaszcza na wybrzeżu i wschodzie Polski. Burzom dziennym towarzyszyć będą punktowo silne opady deszczu i grad. W nocy z kolei głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu i porywisty, miejscami niszczący grad. Tu również mogą się pojawić superkomórki. W drugiej połowie nocy zjawiska powinny powoli słabnąć.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Pas marginalnego zagrożenia burzowego powinien być w większości wolny od burz. Jeśli jednak wystąpią, to powinny być one na ogół krótkotrwałe i słabe, przeważnie wbudowane w większe strefy opadowe. Związane z nimi będą głównie intensywne opady deszczu, punktowo może się pojawić grad.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.