Prognoza burzowa na 28.07.2019
Niedziela – upały i burze.
Właściwie tak można jednym zdaniem opisać nadchodzący dzień. W Polsce południowej, zachodniej oraz częściowo centralnej w ciągu najbliższej doby spodziewamy się temperatur przekraczających nawet 33°C w cieniu. Jednak, w drugiej części dnia, wraz z rozwojem burz część upalnych obszarów może liczyć na chłodzący prysznic prosto z nieba związany z dużą wilgotnością troposfery. Burze, które występować mogą praktycznie w całym kraju, przyniosą ulewne deszcze (zwłaszcza na południu), możliwe opady większego gradu (na wschodnich terenach), a także niewykluczone niszczące podmuchy wiatru związane z występowaniem zjawisk typu downburst. Burze tworzyć się będą w związku z dobrymi (lokalnie nawet bardzo dobrymi) warunkami kinematycznymi i energetycznymi.
Obszar DZ został wyznaczony, ze względu na możliwe nawalne opady powodujące szkody w mieniu oraz burze o umiarkowanej/dużej sile oraz silnego wiatru.
DZ – Duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony):
Na południu kraju burze w obszarze czerwonym będą charakteryzować ulewne opady deszczu powodujące zalania i podtopienia, a w rejonach górskich występowanie rzek i potoków z koryt. Komórki burzowe charakteryzować się będą umiarkowaną/dużą siłą i aktywnością. We wschodnich obszarach zaś spodziewamy się opadów większego gradu (powyżej 2 cm średnicy) oraz wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru podczas przechodzenia burz. W obszarze czerwonym warunki mogące przeszkodzić w powstaniu burz są znikome. Nie wykluczamy powstania superkomórek burzowych.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Obszar ten charakteryzować się będzie największą lokalnością zjawisk. Na południu i w centrum obszaru liczebność i gwałtowność komórek burzowych zależeć będzie od tego, czy w momencie ich powstawania w danym miejscu wystąpią również warunki hamujące ich rozwój m.in. mniejsza zawartość wilgoci w troposferze czy bardzo silny wiatr. W przypadku rozwoju burz mogą one być lokalnie gwałtowne. Poza południem i centrum warunki są bardziej stabilne. Występujące tam burze powinny odznaczać się maksymalnie umiarkowaną siłą. W całym rejonie SRD możliwe jest wystąpienie superkomórek burzowych.
NWL– Niewielkie zagrożenie burzami (kolor żółty): Możliwe wystąpienie burz o słabej, lokalnie umiarkowanej sile. Oprócz aktywności elektrycznej spodziewamy się punktowego nawalnego opadu deszczu. Burze stanowić będą w większości komórki rozproszone, o krótkim okresie życia.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Szansa na powstanie burz jest marginalna. Możliwy jest rozwój konwekcji i występowanie opadów deszczu. Ewentualne burze będą krótkotrwałe i mało aktywne. Możliwe jest także, że burze pojawią się w tej strefie jako wygasające komórki z innych obszarów ostrzeżeń.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info/ oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.