Prognoza burzowa na 28.06.2024 i noc z 28/29.06.2024 [AKTUALIZACJA]
W piątek nadal pozostawać będziemy w obszarze obniżonego ciśnienia. Z południa i południowego wschodu Europy nadal napływać będzie gorąca oraz zasobna w wilgoć masa powietrza zwrotnikowego. Z zachodu na wschód wędrować będzie rozległa linia zbieżności wiatru, która poprzedzać będzie chłodny front atmosferyczny. Wkroczy on do zachodniej części kraju w godzinach wieczornych. W takim środowisku należy spodziewać się rozwoju burz nad obszarem niemalże całego kraju, jednak najsilniejsze burze występować będą na zachodzie, północy, w środkowej i częściowo południowo- wschodniej części Polski. W strefie zbieżności formować się będą głównie rozproszone, krótkotrwałe komórki, które z biegiem czasu powinny łączyć się w większe klastry. Możliwe jest powstanie układu MCS z widoczną sygnaturą Bow Echo, jednak jego ostateczne powstanie nadal stoi pod znakiem zapytania. Burze przemieszczać się będą powoli na wschód. Niska prędkość burz sprawi, że będą one powodować zalania i podtopienia. Druga seria burz będzie już zdecydowanie dynamiczniejsza i ich prędkość wędrówki na wschód będzie wyższa. Dodatkowo związane z nimi będą lokalne opady gradu i silny wiatr. Pierwsze wyładowania padną jeszcze przed południem. Ostatnie burze zanikną w późnych godzinach nocnych. Na północy burze mogą być dość intensywne – prawdopodobne są tam dwie fale burz. Istnieje także ryzyko rozwoju trąby powietrznej!
DZ– Duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony):
W obszarze spodziewane są gwałtowne / silne burze w dwóch falach. Pierwsza pojawi się w godzinach popołudniowych i przyniesie głównie silne opady deszczu oraz grad. Druga z nich związana będzie z wędrującym z zachodu chłodnym frontem atmosferycznym. Tu możliwe będzie powstanie układu MCS (mezoskalowy układ konwekcyjny) z sygnaturą Bow Echo. Jego powstanie nie jest jednak pewne. Burze będą mogły niestety powodować liczne zalania i podtopienia, szkody wiatrowe (porywy mogą osiągać i przekraczać 100 km/h), mogą również występować szkody związane z opadami dużego gradu. Tutaj również możliwe są silne zjawiska downburst / microburst. Istnieje również ryzyko pojawienia się trąby powietrznej. To jest szczególnie groźna sytuacja, a same burze mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W obszarze spodziewamy się rozwoju na ogół izolowanych, ale zasobnych w wilgoć, wolno poruszających się burz. Miejscami mogą się pojawić również superkomórki burzowe. Na północy istnieje ryzyko wystąpienia trąby powietrznej. Burze mogą także generować silne / nawalne opady deszczu oraz grad, punktowo do 3-4 cm średnicy. Dodatkowym zagrożeniem będzie ryzyko wystąpienia zjawisk microburst / downburst, które mogą powodować występowanie szkód wiatrowych. Niestety, znów możliwe będą liczne zalania i podtopienia.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W obszarze NWL ryzyko rozwoju groźnych burz powinno być nieco ograniczone. Nie oznacza to jednak, że się nie pojawią. Same burze nadal będą stanowić zagrożenie, głównie pod postacią punktowo silnych opadów deszczu i wiatru. Możliwe będą również opady gradu.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.