Prognoza burzowa na 28.06.2020
Czas obowiązywania: od 28.06.2020 08:00 CEST do 29.06.2020 08:00 CEST
W niedzielę Polska nadal będzie znajdować się pod wpływem niżu znad Wielkiej Brytanii. Po południu od zachodu wkroczy chłodny front atmosferyczny niosąc ze sobą nieznaczne ochłodzenie. W pozostałej części kraju nadal obecna będzie ciepła i zasobna w wilgoć masa powietrza. W rejonie frontu pojawią się lokalne linie zbieżności, stąd na północnym zachodzie wyznaczony został obszar SRD. W ciągu dnia szczególnie w woj. zachodniopomorskim i częściowo pomorskim spodziewamy się dość gwałtownych burz superkomórkowych, opadów gradu, który może osiągać znaczne rozmiary, nawalnych opadów deszczu powodujących szkody, a także silnego wiatru. Burze, szczególnie te z obszarów SRD i NWL mogą łączyć w większe formacje konwekcyjne. Na południowym wschodzie możliwe będą ponownie intensywne opady deszczu, które negatywnie wpłyną na bardzo trudną sytuację, jaka panuje w tamtym rejonie Polski.
SRD– średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): W obszarze pojawią się dość dobrze zorganizowane komórki burzowe o dłuższym cyklu życia oraz sporej aktywności elektrycznej. Burze mogą być gwałtowne z silnym wiatrem i nawalnymi opadami. Mogą pojawić się także superkomórki, które generować będą opady gradu, miejscami dużego. W czasie przechodzenia burz sumy opadów ponownie mogą być znaczne. Dodatkowym zagrożeniem będzie silny wiatr, który może także powodować lokalne szkody. Miejscami mogą wystąpić zjawiska downburst i microburst.
NWL– niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Prognozowane burze będą nieco słabsze od tych z obszaru SRD. Tu także głównym zagrożeniem będą intensywne opady i wyraźna organizacja burz. Towarzyszyć im będą silny wiatr i grad, a miejscami także pojawią się superkomórki. Aktywność elektryczna burz będzie umiarkowana, choć lokalnie może być wyraźnie większa.
MRG– margine zagrożenie burzowe (kolor zielony): W obszarze istnieje możliwość pojawienia się izolowanych komórek konwekcyjnych z potencjałem do generowania wyładowań atmosferycznych. Nie powinny być zbyt silne. Mogą szybko powstawać i dość szybko zanikać. Punktowo możliwe intensywne, ale przelotne opady deszczu.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.