Prognoza burzowa na 28.05.2019
Po kilku dniach większego spokoju w pogodzie wtorek przypomni nam, że trwa sezon burzowy. Nad Polską w pasie północ – południe znajdować się będzie pofalowany front atmosferyczny. Wzdłuż niego spodziewamy się rozwoju burz już od godzin przedpołudniowych. Zderzenie zimnej oraz ciepłej masy powietrza zaowocuje powstaniem uskoków w troposferze – będą one sprzyjać powstawaniu gwałtowniejszych zjawisk, w tym również możliwości powstawania trąb powietrznych. Na krańcach zachodnich zaś przebiegać będzie strefa zbieżności powietrza, która wraz z dobrymi warunkami konwekcyjnymi i brakiem silniejszych czynników blokujących, może spowodować powstawanie niebezpiecznych burz, które to mogą łączyć się w większe i stabilne układy. Oprócz gwałtownych opadów można spodziewać się opadów większego gradu oraz wystąpienia szkód pochodzenia wiatrowego, zarówno ze zjawisk punktowych podczas przechodzenia burzy, jak i mezoskalowych związanych np. z utworzeniem się liniowego układu. Burze przemieszczać się będą w kierunku północno – wschodnim.
DZ – Duże zagrożenie burzowe (obszar czerwony): W tym obszarze szanse na powstanie burz są zdecydowanie najwyższe. Spodziewamy się również gwałtowniejszych zjawisk podczas przechodzenia burz. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo powstawania superkomórek burzowych, a także utworzenia się formacji burzowej o zasięgu mezoskalowym. Istnieje również szansa na powstanie trąby powietrznej. Prognozujemy obfite opady deszczu, możliwe bardzo silne podmuchy wiatru mogące powodować szkody oraz niewykluczone są opady większego gradu.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (obszar pomarańczowy):
Burze w tym obszarze charakteryzować się będą umiarkowaną siłą – lokalnie mogą być one gwałtowne, jednak nie powinny tworzyć długotrwałych układów. Niewykluczone jest powstawanie superkomórek, które to, zwłaszcza w obszarze wzdłuż frontu (co będzie opisywane podczas relacji) mogą wytwarzać chmury stropowe – niewykluczone jest pojawienie się trąby powietrznej. Start burz przewidywany jest już na godziny przedpołudniowe zwłaszcza w południowej części obszaru.
NWL– Niewielkie zagrożenie burzami (kolor żółty): Możliwe wystąpienie burz o słabej i umiarkowanej sile. Oprócz aktywności elektrycznej spodziewamy się punktowego nawalnego opadu deszczu.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Szansa na powstanie burz jest marginalna. Burze te nie powinny utrzymywać się długo w obszarze. Będą cechować się słabą siłą.
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info/ oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.