Prognoza burzowa na 27.08.2023 i noc z 27/28.08.2023
W niedzielę nadal pozostaniemy w zasięgu pofalowanego frontu atmosferycznego, rozpościerającego się w pasie od północnego Maroka, przez wybrzeże południowej Hiszpanii i Francji, północne Włochy i Austrię, po Polskę i Kraje Bałtyckie. Po przejściu nocnego i porannego, silnego kładu burzowego, większa część kraju będzie pod wpływem ciepłego wycinka frontu, jednak nad południowo-zachodnią Polską możliwe będzie powstanie niżu wtórnego, który ponownie zwiększy potencjalne zagrożenie burzowe. Z biegiem doby coraz wyraźnie będzie się zaznaczać wspomniany niż, oraz nacierający z południa chłodny fragment frontu. Prognozujemy powstanie kolejnej serii burz, jednak tym razem w większości wyizolowanych. Przewidywane warunki będą dogodne do formowania się superkomórek, niosących opady gradu o znacznej średnicy, oraz nawalny deszcz i silny wiatr. Nie wykluczamy także trąby powietrznej. Burze występować będą już w godzinach porannych, jednak zdecydowana ich większość pojawi się popołudniu i wieczorem. Mogą być wbudowane w większe klastry opadowe, przez co ich dostrzeżenie z większym wyprzedzeniem może być trudne. Dodatkowo część z nich może się poruszać dość szybko.
Z powodu niepewności co do dokładnego miejsca, oraz siły wystąpienia burz, spodziewamy się aktualizacji prognozy, możliwe że z podniesieniem stopnia zagrożenia do dużego.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Relatywnie wąski pas biegnący znad Śląska ku środkowemu Mazowszu jest według obecnych prognoz najbardziej prawdopodobnym miejscem wystąpienia niedzielnych burz. Obecne wyliczenia wskazują na rozproszone i raczej nieliczne, ale punktowo bardzo silne burze, w tym superkomórki, niosące nawalne opady deszczu, silny wiatr i opady dużego gradu. Nie można także wykluczyć trąby powietrznej. Zjawiska lokalnie będą gwałtowne i mogą powodować znaczne szkody. Będą jednak słabsze niż sobotnie układy wielokomórkowe.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Wyznaczony obszar będzie dość mało prawdopodobny do rozwoju burz i w większości powinien być od nich wolny. Nieco większe prawdopodobieństwo zjawisk konwekcyjnych będzie w górach i na wyżynach. W razie wystąpienia burz, będą one umiarkowanej, lokalnie dużej siły. Związane z nimi będą głównie intensywne opady deszczu, silny wiatr i wyładowania atmosferyczne. Miejscami może też spaść grad.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.