Prognoza burzowa na 27.08.2022
W sobotę, zachodnia i południowo-zachodnia część kraju zacznie stopniowo dostawać się pod wpływ chłodnego frontu atmosferycznego, czego efektem będzie wzrost zachmurzenia i powolne wypieranie masy powietrza zwrotnikowego starego przez powietrze polarnomorskie. Bezpośrednio przed strefą frontu dojdzie do rozwoju płytkiego układu niżowego, co doprowadzi do powstania zafalowania na froncie. To w efekcie doprowadzi do ponownego rozwoju komórek konwekcyjnych, w tym burzowych w zachodniej części kraju. Prognozowane jest wystąpienie umiarkowanych wartości energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie. Dodatkowo procesy wspomagające konwekcję, w postaci przedfrontowej strefy zbieżności wiatru oraz bliskiej obecności ośrodka niżowego, sprzyjać będą występowaniu burz w formie pojedynczej i wielokomórkowej. Zjawiska rozwijać się będą głównie podczas godzin popołudniowych w obrębie przedfrontowych stref zbieżności wiatru. Zjawiska konwekcyjne przemieszczać się będą powoli, co prowadzić może do lokalnych podtopień. Początkowo będą wyizolowane, jednak w godzinach późno popołudniowych i wieczornych zaczną się łączyć w większe klastry. Miejscami grzmieć może także w pierwszej połowie nocy.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W strefie tej spodziewamy się licznego rozwoju opadów pochodzenia konwekcyjnego, jak i miejscowych burz. Zjawiska te na ogół nie będą cechować się dużą intensywnością, a główne zagrożenie stanowić mogą liczne wyładowania atmosferyczne i ulewne opady deszczu. Lokalnie wystąpić mogą również silne porywy wiatru oraz zjawisko downburst. Część burz nieść będzie także grad. Choć sytuacja będzie ogólnie spokojna, to możliwe będą pojedyncze przypadki superkomórek.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Ryzyko wystąpienia burz nad tym obszarem wydaje się być znikome, w związku z mniej korzystnymi warunkami termodynamicznymi. Spodziewać się należy głównie słabnących burz, przemieszczających się ze strefy NWL na wschód w godzinach wieczornych i nocnych. Dodatkowo sporadyczne wyładowania mogą padać popołudniu z niezbyt licznych, słabych komórek w regionie.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.