Prognoza burzowa na 27.07.2025 i noc z 27/28.07.2025

Prognoza burzowa na 27.07.2025 i noc z 27/28.07.2025
W niedzielę wschodnia i centralna część Polski będzie w zasięgu falującego frontu atmosferycznego. Wprowadzając do naszego kraju cieplejsze i niestabilne powietrze, jednocześnie dostarczy znaczne ilości wilgoci. Pozwoli to na rozwój kolejnych burz, napędzanych umiarkowanie silnym przepływem powietrza w troposferze. Burze początkowo będą wyizolowane, część z nich wbudowana w większą strefę opadów. Z biegiem dnia będą się one organizować w większe klastry. Już na początku swojego cyklu życia, komórki mogą przyjmować formę superkomórek burzowych, niosących intensywne i w wielu miejscach długotrwałe opady deszczu. Burze będą dodatkowo nieść opady gradu i silny wiatr. Również poza burzami, oraz na ich pozostałościach, spodziewamy się intensywnego deszczu w pasie centralnej i wschodniej Polski. Lokalnie grzmieć może już w godzinach porannych, jednak główny start konwekcji nastąpi około południa. Burze mogą utrzymywać się do późnych godzin nocnych.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Rozległy obszar centralnej i wschodniej Polski będzie miał w niedzielę dogodne warunki do powstawania mocno uwodnionych, silnych burz, w tym superkomórek. Związane z nimi będą głównie intensywne opady deszczu powodujące lokalne podtopienia, a także silne porywy wiatru i w mniejszym stopniu opady gradu. Prognozujemy tu za równo rozproszone burze, jak i większe klastry czy komórki wbudowane we frontową strefę opadów deszczu. Szczególną ostrożność powinni zachować turyści i osoby przebywające w górach. Zagrożeniem będą nie tylko wyładowania atmosferyczne, ale i nagle wezbrania rzek górskich czy zalania części szlaków.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W pasie od Kotliny Kłodzkiej po Żuławy Wiślane, oraz na krańcach południowo wschodnich Polski burze będą słabsze. Nadal jednak nieść będą intensywne opady deszczu, powodujące punktowe podtopienia. W centralnej Polsce burze na ogół będą szybko przemieszczać się dalej na wschód. Na Podkarpaciu z kolei pojawić się mogą dość wcześnie i zanikną relatywnie późno.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Wąski pas marginalnego zagrożenia burzowego związany jest z możliwością powstania tu chmur kłębiastych, w większości nie niosących jednak wyładowań. Ryzyko wystąpienia burz będzie tu więc dość mocno ograniczone.
Ponadto wydano ostrzeżenie przed silnymi opadami deszczu na najbliższe godziny:
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.