Prognoza burzowa na 27.07.2019
Kolejny dzień z burzami, ponownie w większości na wschodzie kraju. Niż górny, który przyniósł zachmurzenie i miejscami wyładowania w piątek, zagłębia się stopniowo w nasz kraj, rozciągając strefę konwekcji dalej na zachód. Burze, podobnie jak wczoraj, będą wyizolowane i najpewniej krótkotrwałe w danej lokalizacji, choć same komórki mogą żyć dość długo. Ich rozwój zacznie się koło południa ze szczytem aktywności w godzinach popołudniowych, a zanikną pod wieczór, krótko po zachodzie słońca. Możliwe jednak, że w nocy nastąpi poprawa parametrów burzowych i lokalne wyładowania padać będą także po zmroku.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (obszar żółty):
Obszar niewielkiego zagrożenia burzowego będzie znacznie większy niż w piątek. Wynika to z podwyższonego prawdopodobieństwa lokalnych podtopień i zalań, jak i szkód wiatrowych, choć w wielu regionach prawdopodobnie burze nie wystąpią. Komórki będą wyizolowane i lokalne, przez co mogą wręcz omijać niektóre części większych miast. Tam gdzie wystąpią, możliwe będą także opady niewielkiego gradu, a same burze trwać będą maksymalnie kilkadziesiąt minut. Nie oznacza to jednak, że można bagatelizować sytuację. Uważać szczególnie powinni wypoczywający w górach, nad jeziorami i rzekami, oraz wszystkie osoby przebywające na otwartej przestrzeni.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (obszar zielony):
Wysoce prawdopodobne jest, że w wyznaczonym obszarze poza lokalnymi, przelotnymi opadami nie wystąpi nic więcej – konwekcja faktycznie zostanie zainicjowana, ale jedynie w pojedynczych przypadkach zakończy się burzami. Podobnie jak w obszarze NWL będą one lokalne, wyizolowane i krótkotrwałe. Co więcej, poza intensywnymi opadami, burze nie powinny nieść poważnego zagrożenia. Planując jednak aktywny wypoczynek na zewnątrz, powinniśmy mieć w pamięci możliwość wystąpienia burz.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info/ oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.