Prognoza burzowa na 27.06.2023
We wtorek front atmosferyczny, który przyniósł opady i burze głównie na zachodzie i w centrum, odsunie się na wschód. Zaraz za nim napływać będzie chłodniejsza masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Burz spodziewamy się zarówno na wschodzie, gdzie jeszcze oddziaływać będzie wspomniany front, jak i w pozostałej części kraju. Najaktywniejszych zjawisk spodziewamy się jednak we wschodniej Polsce. Na pozostałym obszarze rozwiną się liczne komórki opadowe, z których część będzie zdolna generować wyładowania atmosferyczne. Miejscami będą się one mogły łączyć w nieco większe formacje. Największym zagrożeniem będą punktowo silne opady deszczu i lokalnie drobny grad. Pierwszych burz można się spodziewać w godzinach przedpołudniowych, ostatnie wygasną wieczorem. Nie można także wykluczyć pojawienia się pojedynczych przypadków lejów kondensacyjnych.
NWL– niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Rejon NWL znajdzie się w zasięgu odsuwającego się frontu. W tym regionie opady nadal mogą być dość silne, a same burze lepiej zorganizowane. Tu również będą najbardziej prawdopodobne. Burzom może także towarzyszyć silny wiatr oraz niewielki grad.
MRG – marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Na obszarze MRG zdecydowania większość burz będzie miała charakter rozproszony, a związane z nimi zjawiska, przelotny. Same komórki nie powinny być silne, jednak miejscami mogą im towarzyszyć intensywne opady deszczu. Część z komórek opadowych może się łączyć w nieco większe struktury konwekcyjne (klastry).
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.