Prognoza burzowa na 27.06.2022 i noc z 27/28.06.2022
W poniedziałek do Polski zbliży się układ niskiego ciśnienia i kolejny, pofalowany front atmosferyczny. Na zachodzie obecna będzie znaczna ilość energii kinetycznej. Umiarkowana, lokalnie silna, niestabilność atmosfery, a także spore zasoby wilgoci spowodują, że w godzinach popołudniowych na południu Polski i przy granicy polsko-niemieckiej rozwijać się będą mogły burze. Przyniosą one głównie punktowo silne opady deszczu mogące powodować powstawanie zalań i podtopień, a także mogące generować opady gradu. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz na wspomnianym południu będzie miało miejsce w Tatrach czy w Pieninach. Warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu górskich wędrówek, gdyż pogoda w górach potrafi się zmieniać błyskawicznie. Kolejna porcja, tym razem nieco silniejszych burz pojawi się wieczorem i w nocy, kiedy z zachodu wkroczy front atmosferyczny. W tym przypadku burze mogą przybrać formę dobrze zorganizowanego układu burzowego, który z kolei przyniesie kolejną porcję intensywnych opadów i gradu. Burze będą miały potencjał do generowania sporej ilości wyładowań atmosferycznych. Poruszać się będą głównie na północ.
NWL– (kolor żółty): W ciągu dnia burze powstawać będą lokalnie, choć nie wyklucza się powstania kilku komórek z silnym opadem deszczu i sporą aktywnością elektryczną. Z kolei w godzinach wieczornych do zachodnich granic Polski zbliży się pofalowany front atmosferyczny, a wraz z nim burze i intensywne opady, które powstaną jeszcze na terytorium Niemiec. Burze mogą przybrać postać dobrze zorganizowanego układu burzowego wraz z silnym wiatrem. Możliwe jest także powstanie układu training storms, czyli przejścia kilku wydajnych opadowo burz jedna za drugą nad tym samym miejscem, co w efekcie może doprowadzić do powstania szkód- zalań i podtopień.
NWL – (kolor żółty): W Tatrach i w Pieninach możliwy będzie rozwój konwekcji, a co za tym idzie także powstania burz. Pogoda może się tam zmieniać dynamicznie, co należy mieć na uwadze, planując górskie wędrówki. Burze mogą być także wydajne opadowo, co z kolei może doprowadzić w kilku przypadkach do wystąpienia z koryt mniejszych rzek i cieków wodnych. Apelujemy o śledzenie aktualnych danych pogodowych czy zmieniającej się pogody w przypadku pozostawania na szlaku.
MRG– (kolor zielony): W rejonie istnieje mniejsza szansa pojawienia się burz. Będą to najprawdopodobniej wygasające komórki burzowe, które dotrą do Polski znad Niemiec. Punktowo możliwe będą jednak nieco silniejsze opady deszczu czy drobny grad.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.