Prognoza burzowa na 27.06.2020
Czas obowiązywania: od 27.06.2020 08:00 CEST do 28.06.2020 08:00 CEST
Sytuacja pogodowa w sobotę nie ulegnie ogólnie większym zmianom. Nadal pozostawać będziemy w zasięgu wyżu znad Mołdawii. Niż górny, który w piątek zaznaczył się silnymi burzami w znacznej części kraju będzie przemieszczał się przez Polskę – od Dolnego Śląska po Mazury. Wraz z nim związany będzie front okluzji z liniami zbieżności wiatru. Podobnie jak w piątek to na nich budować się będzie większość burz. Miejscami ponownie mogą mieć gwałtowny przebieg, jednak głównym zagrożeniem będą intensywne i długotrwałe opady deszczu, zwłaszcza na południu kraju. Niebezpieczne będą także silne porywy wiatru, oraz miejscami opady znacznej średnicy gradu. prawdopodobieństwo powstania trąby powietrznej będzie niższe, ale nadal nie zerowe. Burze powstaną dość szybko, według części prognoz już wcześnie rano i niewiele później zaczną się organizować w klastry. Większy rozwój konwekcji nastąpi jednak koło południa. Popołudni powstanie kilka klastrów i być może jeden lub dwa układy, najpewniej wzdłuż linii zbieżności. Wysoce prawdopodobne jest uformowanie się układu training storms z długotrwałymi opadami na znacznym obszarze i serią burz idącą jedna za drugą przez nawet kilka godzin w jednym miejscu.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (obszar pomarańczowy):
W znacznej części obszaru spodziewamy się silnych i miejscami gwałtownych burz, które nieść będą intensywne, wręcz nawalne opady deszczu, a miejscami długotrwały opad, powodujący rozległe zalania i podtopienia. Wystąpią także silne porywy wiatru, które lokalnie mogą być niszczące. W mniejszym stopniu groźne będą opady gradu. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to silne klastry burzowe w północno-wschodniej, oraz długotrwały deszcz, związany z układem training storms lub serią mocno uwodnionych burz na południowym wschodzie. Miejscami grzmieć może nawet w drugiej połowie nocy. W większości burze będą przemieszczać się na północny wschód i północ.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W większości przypadków w obszarze NWL wystąpią wyizolowane burze lub słabiej zorganizowane klastry. Niektóre z burz mogą być silne, ale nie przewidujemy tu komórek gwałtownych. Poza silnym wiatrem i intensywnym, miejscami długotrwałym deszczem, burze nie powinny stanowić większego zagrożenia. Szanse na uformowanie się trąby powietrznej będą znikome. Pierwsze wyładowania padną zapewne rano, ostatnie najpewniej przed wieczorem. Podobnie jak w obszarze SRD, burze zmierzać będą na północny wschód i północ.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W wyznaczonym obszarze spodziewamy się jedynie sporadycznych, lokalnych burz o najwyżej umiarkowanej sile. W większości przypadków tylko lokalnie popada i mocniej powieje, a z powodu wyizolowanego charakteru miejscami nie spadnie ani jedna kropla deszczu.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.